MANİSA HABERLERİ

Uluslar Arası Yunus Emre Günleri Başladı

IHA
16.10.2015 - 17:08Son Güncelleme :

YUNUS EMRE’NİN ANLAŞILMASI VE ANILMASI İÇİN YUNUS EMRE BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN 1. ULUSLAR ARASI YUNUS EMRE GÜNLERİ BAŞLADI.

IHA

Yunus Emre’nin anlaşılması ve anılması için Yunus Emre Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Uluslar arası Yunus Emre Günleri başladı. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, iki gün boyunca akademisyenlerin Yunus Emre’nin fikirlerini tartışacağını söyledi. Vali Erdoğan Bektaş ise, Yunus Emre’nin halk diliyle insanlara mesaj verdiğini söyledi.
Yunusemre Belediyesi öncülüğünde, ismini aldığı Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve Alim, Anadolu’da yaşamış tasavvuf ve halk şairi, Türk İslam düşünürü Yunus Emre’nin anlaşılması ve anılması için düzenlediği 1. Uluslar arası Yunus Emre Günleri başladı. Kültür Merkezi’nde başlayan Uluslararası Yunus Emre Günlerine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Vali Bektaş ile birlikte 1. Uluslar arası Yunus Emre Günleri, Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği’nin Kültür Sitesi Fuaye Salonu’nda tezhip, hat, minyatür, ebru, kaligrafi eserlerinden oluşan “Aşk-ı Ala” sergisinin açılışını yaparak, kursiyerler tarafından yapılan eserleri incelediler. Ardından sempozyum açılışı gerçekleşti.
BU FESTİVAL DEĞİL ANMADIR
Yunus Emre’nin dizeleriyle konuşmasına başlayan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Yunus Emre’nin dizelerinde Hakkın yarattığına sevgi vardır, muhabbet vardır. 2 gün boyunca bilim insanlarımız Yunus Emre’nin hayatı bakışını, fikirlerini tartışacak. Bunlar gelecek nesillere aktarılacak. Onu anlamak, anlatmak amacıyla belediye olarak böyle bir program düzenliyoruz. Bu bir festival değil, bir anmadır. Amacımız onun fikirlerini gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmaktır” dedi.
İSABETLİ BİR GELECEK TASARRUFU İÇİN İSABETLİ BİR GEÇMİŞ BAĞI GEREKİR
Yunusemre Belediye’sine böyle bir etkinlik düzenlediği için teşekkür eden Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Osmanlı’ya Şehzadeler yetiştirmiş bir kültürün mirasçılarıyız. Bu kültürün izlerini taşıyor olmamız lazım. Bir geçmişimiz var. Bir de geleceğimizin olmasını umuyoruz. Geçmişimizle sağlıklı bir ilişki geliştiremediğimiz zaman bugünü doğru düzgün yaşayamayız. İsabetli bir gelecek tasarrufu için isabetli bir geçmiş bağı gerekir” şeklinde konuştu.
YUNUS EMRE GÜNLERİNİ ÖNEMSİYORUM
Bu işlere yollar, köprüler yaparak ulaşılamayacağını kaydeden Vali Bektaş, şehrin içini sanatla doldurmak gerektiğini belirtti. Vali Bektaş, “Bunu ilmek ilmek, santim santim işleyerek doldurabiliriz. Derinliği olana şehirler bir cazibe haline gelir. Bu şehirlerin meraklıları olur. Fransa’ya gittiğimizde Fransa’yı değil, Paris’i, İtalya’ya gittiğimizde Venedik’i Roma’yı, Arabistan’a gittiğimizde Umre’yi, Mekke’yi anlatırız, buralara gittik deriz. Manisa denilince insanların zihninde bir şeyler canlanmalıdır. Bunun için gelecek açısından Yunus Emre günlerin önemini biliyorum. Yunus Emre saf bir dil ile bütün dünyaya mesaj veriyor” diye konuştu.
Prof. Dr. Mehmet Demirci ise, Türkiye’de Yunus Emre çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, Yunus Emre’yi herkesin sevdiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Uluslar Arası Yunus Emre Günleri Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uluslar Arası Yunus Emre Günleri Başladı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:47
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı