Ege Haberleri

EGE

  Ulusal sanayiye destek uyarısı

  Hürriyet Haber
  22 Ocak 2015 - 01:36Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 16:09

  NETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Koç, ilaç ve kimya endüstrisinin ihmal edilmesi sonucu köklü şirketlerin yabancılara satıldığını söyledi, “Sürece direniyoruz” dedi.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde faliyet gösteren NETA Kimya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Koç, Türkiye'nin ulusal sanayi ve yerli Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilecek ürün ve teçhizatla, küresel rekabete açılarak, dünya ekonomisinde iddialı konuma gelebileceğini söyledi. Kimya ve ilaç sektörünün son yıllarda ihmal edildiğini de savunan Koç, "İzmir ve Türkiye ekonomisinin dinamizmi için yerli sanayi kuruluşlarının sayısı artırılmalı" dedi. Endüstriyel hijyen sektöründe, yabancı sermaye ağırlıklı bir üretim ve ticaret yapısının egemen olduğunu kaydeden Koç, bu alana ciddi kaynak ayrılması gerektiğini belirterek, NETA Kimya'da hastane, ev, iş yeri, çiftlik, otel, kişisel hijyen, hayvansal hijyen, gıda ve barınak hijyenine kadar, çok geniş bir yelpazede, kendi geliştirdikleri ürünlerle sektörde yer edindiklerini söyledi.

  YERLİ FİRMALARIN ÇOĞU EL DEĞİŞTİRDİ
  Kaynakların ülkede kalması, sermaye birikimi ve tasarrufların yatırıma yönlendirilmesi açısından yerli sanayinin yerinin önemli olduğuna dikkat çeken Koç, şöyle dedi; "Maalesef son yıllarda ilaç ve kimya endüstrisinin ihmal edilmesiyle, sektörde el değiştirmeler yaşandı. Yerli ve köklü kuruluşlar, yabancı şirketlerce satın alındı. SSK İlaç Fabrikası kapandı. Biz, yüzde 100 yerli sermaye ile 20 yıldır ayakta kalmayı başarmış bir sanayi kuruluşu olarak, bu sürece direniyoruz. Türkiye'nin gelişmesi, büyümesi, küresel düzeyde rekabete açılması için, her alanda, her sektörde kendi sanayisini yaratması, büyütmesi, ürün ve markalarını ortaya koyması gerektiğine inanıyoruz."

  TÜRKÇE ADLAR
  Kullanım kolaylığı ve güvenliği açısından ürünlerine ‘Türkçe’ adlar verdiklerini kaydeden NETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Koç, elektronik, sağlık, ilaç endüstrisi, iletişim, uzay ve savunma sanayi, dayanıklı gıda, tohum, büyük çaplı hayvansal üretim çiftlikleri gibi kamu-özel sektör iş birliğinin, ortak yatırımlarla hayata geçirilebileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı