Gündem Haberleri

  Ulusal Program Ocak'ta hazır

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koalisyon hükümetini oluşturan partilerin genel başkanları, Katılım Ortaklığı Belgesi'ne karşı ''Ulusal Program''ın Ocak ayı ortasına kadar sonuçlandırılması ve Türkiye'nin önceliklerini dikkate alan bir şekilde hazırlanması konusunda mutabık kaldılar.

  Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Başbakanlık Merkez Binası'nda biraraya gelen liderler, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecini değerlendirdiler.

  Toplantının 1,5 saatlik ilk bölümünün ardından, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile AB Genel Sekreteri Volkan Vural ve bazı üst düzey bürokratlar toplantıdan ayrıldılar. Yapılan basın açıklamasında, toplantıda, Helsinki Zirvesi Mutabakatı uyarınca AB'ye tam üyelik adaylığı tescil edilmiş olan Türkiye'nin katılım stratejisini ortaya koyan, Nice Zirvesi'nde benimsenen Katılım Ortaklığı Belgesi'nin değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

  ''Liderler, AB'nin sorumluluğunda hazırlanmış olan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin, ülkemizce hazırlanacak Ulusal Programa dayanak teşkil edecek bir araç olduğu gerçeğinden hareketle, Ulusal Programımızın Türkiye'nin önceliklerini dikkate alan bir biçim ve uygulama çerçevesinde hazırlanması hususunda mutabık kalmışlardır.

  Liderler bu bağlamda, gerek siyasi ve ekonomik kriterler, gerek AB müktesebatı açısından yapılmakta olan kapsamlı çalışmaları gözden geçirmişler ve programın esasları ve doğrultusu hakkında gerekli direktifleri vermişlerdir.

  Liderler, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın özverili çalışmaları ve katkılarıyla AB Genel Sekreterliği koordinasyonunda hazırlanmakta olan Ulusal Programın teknik düzeydeki hazırlık çalışmalarının, hükümetin onayına sunulmak üzere Ocak 2001 ortalarına kadar sonuçlandırılmasını kararlaştırmışlardır.''

  Ölüm oruçları görüşüldü

  Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve bürokratların ayrılmasından sonra toplantı, 1 saat kadar daha devam etti.

  Başbakan Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın da katıldığı bu bölümde, başta cezaevleri ve devam eden ölüm oruçları olmak üzere öteki gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı