Ulusal markerde yeni ertelemeler

ANKARA/ANKA
12.10.2005 - 10:25 | Son Güncelleme: 12.10.2005 - 10:25

Kaçak akaryakıt girişini önlemek üzere uygulanacak olan ulusal marker düzenlemesine geçiş, nafta, gazyağı, fuel oil ve jet yakıtında 1 Ocak 2006’dan 1 Şubat 2008 tarihine kadar ertelendi. Ulusal marker teslimi ve ulusal markerın nasıl ekleneceğine ilişkin düzenlemelerin yürürlük tarihi de 1 Şubat 2006’ya uzatıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun, Petrol Piyasasında Ulusal Marker Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yürürlük tarihi 1 Ekim 2005 olarak belirlenen bu yönetmelikte, ulusal markerin teslimine ilişkin düzenlemede değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre yüklenici biodizele eklenecek ulusal markeri, "Ulusal Marker Talep Formu"nda yer alan miktar ile biodizelin satış belgesinde belirtilen miktarın aynı olduğu tespit edildikten sonra ulusal marker izleme çizelgesi düzenleyerek, biodizel satışına izin verilen lisans sahiplerine kurum adına teslim edebilecek.

Değiştirilen ulusal markerin teslimine ilişkin düzenleme ile ulusal markerin nasıl ekleneceğine ilişkin yönetmeliğin 7’inci maddesinin yürürlük tarihi de geriye dönük olarak düzenleme yapılarak ileriye alındı. Söz konusu iki maddenin yürürlük tarihi 1 Mart 2005 olarak öngörülüyordu. Bu tarih, 1 Şubat 2006’ya çekilirken, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürürlük tarihi 1 Ekim 2005 olarak belirtildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı