Gündem Haberleri

  "Ulusal Kadın Hakları" Yalova'da konuşuldu

  Hürriyet Haber
  25.10.2008 - 22:30 | Son Güncelleme:

  Yalova Soroptimist Kulübü'nün, Yalova Barosu ve Belediyesinin katkılarıyla düzenlediği “Ulusal Kadın Hakları Sempozyumu” yapıldı.

  Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Emine Perviz Erdem, “Demokrasi, Eşitlik ve Siyaset Kadın ile Varolsun Projesi” kapsamında gerçekleştirilen sempozyumun açılışındaki konuşmasında, dünyada ve Türkiye'de kadın hakları konusunda önemli adımlar atıldığını söyledi.
  Kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamda erkeklerle eşit haklara ulaşabilme noktasında önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Erdem, “Ancak bu gelişmelerin yeterli olmadığı, kadınlarımızın henüz hak ettikleri konuma erişemediği de çok açık bir gerçektir. Bu gerçeğin bilincinde, kadınların zihninde hakları konusunda bir farkındalık yaratılmadığı sürece dilediğiniz kadar yasa çıkartın, bir sonuca varmanız mümkün değildir” dedi.

  Türk asıllı Belçikalı Senatör ve Genz Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Pehlivan da, “Avrupa Birliğinde Kadın Olmak” konulu konuşmasında, Türk kadınının yaşam süresinin erkeklerden daha uzun olduğunu belirterek, “AB ülkelerinde kadınların çalışma oranı Türk kadınlarından daha yüksek olmasına rağmen ekonomik katkıları daha düşüktür. Çünkü hala erkeklerden daha az maaş alıyorlar. Ayrıca Belçika parlamentosunun sadece yüzde 35'i kadınlardan oluşuyor. Bu durum cinsiyet ayırımcılığının açık bir göstergesidir. Bu doğrultuda yürütülen kampanyaların ardından bu oran ancak ikiye katlanabilmiştir” diye konuştu.
  “Kadın Hakları ve Farkındalık” ile “Yerel ve Ulusalda Kadın Haklarında Somut Çözüm Önerileri” konularının ele alındığı sempozyum, Yrd. Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu, Dr. Nilgün Peker ve Prof. Dr. İnci Erdem Artan'ın konuşmalarının ardından sona erdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı