ANKARA HABERLERİ

Ulusal Ajans 33 ülke arasında üçüncü sırada

Hürriyet Haber
06.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ulusal Ajans’ın 2012 bütçesindeki hibe desteği 100 milyon euroyu buldu. Türk Ulusal Ajansı, 33 Avrupa ülkesinin ajansları arasında bütçe büyüklüğü bakımından üçüncü sıraya yükseldi.

Hürriyet Haber

AVRUPA Birliği Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Ulusal Ajans, Türkiye’deki eğitim ve gençlik kuruluşlarına bin 16 proje için 22 milyon euro hibe tahsis etti. AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 22 milyon euroluk hibe 2012 başvurularının değerlendirme süreci sonunda Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig ve Gençlik Programları kapsamında hibe edildi. Bu kapsamda Avrupa’da diğer Ulusal Ajansların kullanamadığı bütçelerden yaklaşık 1.5 milyon euronun da Türk Ulusal Ajansı’na verildiği, bu ilave miktarın da bu tahsisat kapsamında Türkiye’deki yararlanıcı kuruluşlara kullandırıldığı belirtildi.

Üçüncü sıraya yükseldi

Ulusal Ajans’ın 2012 bütçesi kapsamında daha önce tahsis edilen ve yıl sonuna kadar tahsis edilecek diğer hibelerle birlikte eğitim, öğretim ve gençlik kuruluşlarına sağlanan hibe desteğinin yaklaşık 100 milyon euroyu, yararlanıcı sayısının da 55 bini bulması bekleniyor. Türk Ulusal Ajansı, programa katılan 33 Avrupa ülkesinin Ulusal Ajansları arasında bütçe büyüklüğü bakımından Almanya ve Fransa’nın ardından üçüncü sıraya yükseldi.

Dokuzuncu yılında

AB Bakanlığı’nın açıklamasında, “Avrupa’da 25 yıllık bir geçmişi olan bu programlara katılımının dokuzuncu yılında ‘Üç Büyükler’ arasına katılması da Ulusal Ajansımız ve ülkemiz adına önemli bir başarı sayılmaktadır” ifadesine yer verildi.

Tecrübe amaçlı

Açıklamada, “Okul eğitimi, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanlarında faaliyet gösteren kamuya ait ve özel nitelikteki pek çok kuruma ve sivil toplum kuruluşuna sağlanan bu hibelerle gerçekleştirilecek projeler kapsamında toplam 22 bin 100 vatandaşımızın değişen sürelerle Avrupa ülkelerinde kendi alanlarıyla ilgili eğitim, öğretim ve gençlik faaliyeti alanında tecrübe edinmek amaçlı hareketlilik gerçekleştirmeleri planlanmaktadır. Avrupa ülkelerindeki ortak kuruluşlarla gerçekleştirilecek bu faaliyetlerin gerek katılımcı bireylerin mesleki gelişimine gerekse kuruluşların birikimine önemli katkılar sunması amaçlanmaktadır” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ulusal Ajans 33 ülke arasında üçüncü sırada haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı