ADANA HABERLERİ

Uluğtürkan: "Adana’nın Ne Hayali Ne Hedefi Var"

IHA
23.10.2015 - 11:37Son Güncelleme :

TV A’DA YAYINA BAŞLAYAN ‘İŞ’TE KAZANÇ’ PROGRAMININ İLK BÖLÜMÜNE ÇUKUROVA GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ (ÇUKUROVA GİAD) BAŞKANI ÖMER FARUK SAKARYA'YI AĞIRLADI.

IHA

TV A’da yayına başlayan ‘İş’te Kazanç’ programının ilk bölümüne Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya ile birlikte kent ekonomisindeki son durumu değerlendiren Ekonomi Gazetecileri Derneği Doğu Akdeniz Bölge Temsilcisi Mehmet Uluğtürkan, “Petrokimya üssü olma hedefimize liman, tersane arzumuza ne oldu?” diye sordu.
Ekonomide yaşanan durgunluğu Adana’nın kendine özgü sorunlarıyla birlikte yaşadığına dikkat çeken Uluğtürkan, “Sanayiciliği öğrettiğimiz Gaziantep, 6,1 milyar dolarlık, Adana 1,9 milyar dolarlık yıllık ihracat yapıyorsa artık radikal adımlar atmamız gerekmiyor mu? Denizle buluşamamış, hala tarım ihtisas organize sanayi bölgesini faaliyete geçirememiş, BTC Petrol Boru Hattı’ndan yararlanamamış, tersane kuramamış Adana hiçbirimize yakışmıyor” diye konuştu.
UMUTLU OLMAK İSTİYORUZ
Bir dönem terör nedeniyle 500 bin vasıfsız göç almış Adana’nın bugün de 130 bin Suriyeliye kucak açmak zorunda kaldığını anlatan Refleks Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uluğtürkan, “1 Kasım’da gerçekleştirilecek seçim sonucu belirlenecek milletvekillerinden umutlu olmak istiyoruz. Güvenimiz, umudumuz onlarda. Daha fazla gayret göstererek Adana’yı yeni bir döneme taşımalarını istiyoruz. Gelin büyük projeler konuşalım. Hayallerimiz büyük olsun. Hedef belirleyelim ve hep birlikte bu hedefe yürüyelim” ifadelerini kullandı.
İYİ İŞ ALKIŞLANMIYOR
Adana’da çok başarılı, arzulu genç iş insanlarının bulunduğunu belirten Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da 2012’de ‘Dünya Kenti Adana’ sloganıyla yola çıktıklarını, gündeme getirdikleri heyecan yaratacak projeleri yöneticilere sunduklarını söyledi. Ancak bu önerilere yeterince sahip çıkılmadığını anlatan Sakarya, “Çoğu kimse mevcudu koruma yönünde refleks gösteriyor. Daha fazla yatırım, daha fazla risk almak isteyen yok. Yapmak isteyen az sayıda kişinin de bir şekilde şevki kaçırılıyor. Bırakın desteği, iyi iş yapanları alkışlayan, yüreklendirenler bile yok” şeklinde konuştu.
DAHA NEYİ BEKLİYORUZ?
Adana’nın yıllardır Yumurtalık’taki enerji üssünü beklediğini kaydeden Sakarya, “Singapur, oluşturduğu küçücük adada petrol işliyor ve katma değeri yüksek üretim yapıyor. Yumurtalık’ın yarısı kadar yerde 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Yumurtalık’ın imkanları buranın iki katı seviyesinde ama biz hala bütün sektörlerimizle yıllık 2 milyar doları yakalayamadık. Bir etkinliğimizde Ekonomi Bakan Yardımcısı yanımda oturuyordu. Sunumumuzda Yumurtalık’la ilgili talebimizi yinelerken, ‘Başkan, burası daha faaliyete geçmedi mi, daha ne bekleniyor?’ diye sordu. Üzülüyoruz tabi. Adana için yeni bir dönem başlasın istiyoruz. Burada yaşayanların nereli olurlarsa olsunlar, ‘Önce Adanalıyım’ diyerek kentine sahip çıkmasını, risk almasını, yatırım yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Uluğtürkan: "Adana’nın Ne Hayali Ne Hedefi Var" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uluğtürkan: "Adana’nın Ne Hayali Ne Hedefi Var" haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  06:48
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı