Uluğbay'ın koltuğu için kulis başladı

Hürriyet Haber
12 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 1999 - 00:01

Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın sağlığı hızla düzelirken, geçen her gün, ekonomide çözüm bekleyen acil sorunların aleyhine işliyor.

Başbakan Bülent Ecevit'in, sağlığına kavuştuğunda Uluğbay ile çalışmayı sürdüreceklerini açıklamasına karşın, Uluğbay'ın yeniden görev almayacağına kesin gözüyle bakılıyor. İntihar girişiminin nedenini savcıya ‘‘Aldığı aşırı yük’’ olarak açıklayan bir bakanın, yeniden aynı sorunları üstlenmesi uzak bir olasılık olarak görünüyor.

Kulislerde de Ecevit'in Uluğbay iyileştiğinde görevi ona önereceği ancak Uluğbay'ın Ecevit'ten affını isteyeceği konuşuluyor. Bu nedenle ekonomiden sorumlu bakanın kim olacağı, son günlerin merak edilen sorusu haline geldi. Kulislerde, Orman Bakanı Nami Çağan, DSP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu ile Bursa Milletvekili Recep Önal'ın adı geçiyor.

Kim getirilirse getirilsen, ekonomiden sorumlu olacak Devlet Bakanı, masasında oldukça yüklü ve kritik bir ekonomi ajandası bulacak. IMF'nin ‘köprü’ niteliğinde olduğunu duyurduğu Yakın İzleme Anlaşması'nın altı ay daha uzatılması, dış kaynak sağlayacak bir ‘stand-by’ anlaşması için, sınav niteliği taşıyor. IMF'nin yakacağı ‘yeşil ışık’ ile Türkiye'ye dış kaynak sağlanabilmesi için; enflasyonu düşürme mücadelesinin en önemli aracı olan kamu açıklarının kapatılması yönünde ciddi adımları atılması, bunun için de yıllardır dile getirilen önlemler dizisinin hayata geçirilmesi gerekiyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı