Uluğbay: Merak etmeyin küskünler başaramaz

Hürriyet Haber
19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, ‘küskünler’in seçimi erteletme girişimlerinin başarıya ulaşamayacağını savundu. Uluğbay, ‘‘Seçimler zamanında 18 Nisan'da yapılacaktır’’ dedi.

Uluğbay dün Amerikan-Türk İş Konseyi (ATC)'nin Ankara'daki Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı. Eşbaşkanı Mustafa Koç olan ATC, bu toplantıyı, 73 yaşındaki yeni başkanı ve eski Kansas senatörü Nancy Baker'ın Türk partnerlerle tanışması amacıyla düzenledi. Uluğbay, iki ülke işadamları ile bürokratların katıldığı öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, ekonomideki son dört aylık gelişmeleri özetledi. Faizlerin düştüğü, enflasyonla mücadelede önemli mesafeler alındığın ve mali disiplinin sağlandığını anlatan Uluğbay, 3 yıllık istikrar programında değişiklik yapmadan aynen uygulanacağını kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel de Türk bankacılık sektörünün son 20 yılındaki gelişmeleri özetledi. Türk bankacılık sisteminin modernizasyona çok açık olduğunu ve son yıllarda gözle görülür bir ilerleme kaydettiğini belirten Erçel, ‘‘Son dönemde iki devlet ticari bankası özelleştirilmesine rağmen, kamu bankaları sektördeki öncü rolünü sürdürüyor. Ama bu etki, AB ve OECD ülkelerindeki kamu bankalarının sektördeki etkisinden daha az’’ diye konuştu. 1998 Kasım ayı itibariyle bankacılık sektörünün konsolide bilançosunun 114 milyar dolar olduğunu kaydeden Erçel, kamu mülkiyetindeki ticari bankaların bu tabloda 40 milyar dolar ile yüzde 35 paya sahip olduğunu açıkladı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı