Uluğbay: IMF ile mesafe katettik

Hürriyet Haber
12 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1999 - 00:01

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, IMF'nin Yakın İzleme Anlaşması'nın ardından, ‘‘para veren’’ konuma geçmesi yönünde önemli mesafeler aldıklarını açıkladı.

Uluğbay, IMF Başkanı Michael Camdessus, İcra Direktörü Stanley Fisher, AB Bölüm başkanı Michael Deppler ile yaptığı başbaşa görüşmeler ve teknik temaslarda Türk ekonomisinin sağladığı başarı konusunda hiçbir görüş ayrılığı olmadığını söyledi.

Seçim sonrası yürürlüğe girmesi beklenen Dış Kaynak Destekli Enflasyonla Mücadele Programı'nın altyapısını IMF yetkileriyle birlikte hazırlamak üzere Washington'da bulunan Uluğbay'ın temasları bugün tamamlanıyor. ABD'den ayrılmadan önce kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyecek olan Uluğbay, şu ana kadar yaptıkları temaslardan ‘‘Son derece memnun kaldığını’’ ifade etti. Dün Bir think-tank kuruluşu olan CSIS yetkilileriyle biraraya gelen Başbakan Yardımcısı, ilk programda olmadığı halde IMF AB Bölüm Başkanı Deppler ile akşam yemeğinde ikinci kez görüştü.

Uluğbay, dört günlük temasları hakkında gazetecilere bilgi verdi. Kiminle görüştüyse birbuçuk yıllık hükümet döneminde alınan kararlarla ulaşılan ekonomik tablodan övgüyle söz edildiğini belirten Uluğbay, temaslarının yapıcı bir ortam içinde sürdüğünü ve devam edeceğini kaydetti. Türkiye'nin enflasyonu tek haneli rakamlara indirirken yapması gereken en önemli şeyin, her yıl aynı oranda ve sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamak olduğunu belirten Uluğbay, şunları söyledi:

‘‘Türkiye'de her yıl 15-25 yaş arasında 1 milyon 200 bin kişi iş yaşamına giriyor. Bunlara iş yaratmak zorundayız. Bunun için de, her yıl makul ölçülerde büyük zorundayız. Gençlerin hayata bakışlarındaki umudu güçlendirmek için bunu yapmak zorundayız.’’

Türk ekonomisinin, sağlıklı büyüyebilmesi için her yıl ortalama yüzde 3 ya da 4 büyümeyi gerçekleştirmesi gerektiğini söyleyen Uluğbay, ‘‘Bunu her yıl gerçekleştiriyorsanız, zaten Türkiye'nin bütün sorunlarını kalıcı bir şekilde çözüyorsunuz demektir’’ diye konuştu.

Uluğbay'ın, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Eizanstat ile yaptığı görüşmenin temel konusunu ise, yabancı sermayenin Türkiye'ye dönük yatırımlarında en önemli engel olarak gördüğü, ‘‘Uluslararası Tahkim’’ oluşturdu. Uluğbay, bu görüşmesi hakkında bilgi verirken, Türkiye'nin ABD sermayesi yatırımlarını daha özendirici hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye kararlı

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Coterelli, seçimlerden sonra Türkiye ile yapılması düşünülen mali destekli bir anlaşmanın altyapısını tamamlamaya çalıştıklarını söyledi. Coterelli, görüşmelerde ortaya çıkan sonuçla ilgili olarak, ‘‘Türkiye'de (seçimlerden sonra) hangi hükümet gelirse gelsin, Bankalar Yasası, sosyal güvenlik, tarım ve özelleştirme reformlarını gerçekleştireceğine inanıyoruz. Bu konuda Türkiye'yi kararlı gördük’’ diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı