Uluğbay: Acil yardıma ihtiyacımız yok

Hürriyet Haber
11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Washington'da IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmeler yapan Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, ‘‘Türkiye, acil yardım bekleyen bir konumda değil’’ dedi. Uluğbay, faizlerin kısa sürede 50 puan birden düşmesinin ekonomiye güven kazandırdığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, faizlerin kısa süre içinde 50 puan birden düşmesinin Türkiye'deki ekonomik politikaların güvenilir hale geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi. Uluğbay, Washington'da görüşmeleri sürdürdüğü Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve diğer ekonomik birimlerin yetkililerine, Türkiye'de ekonominin ve ülkenin sağlıklı yönetildiğini ve buna ilişkin psikolojik ortamın yerleştiği mesajını verdi. Uluğbay, ‘‘Türkiye'nin acil yardım bekleyen bir konumda olmadığını’’ söyledi.

Uluğbay, Washington'daki muhataplarına, istikrarlı, sürdürülebilir ve güvenilir bir programın varlığının kanıtlandığını bildirirken, yapısal reformlar konusundaki kararlılığın sürdüğünü vurguladı. Uluğbay, bu ortam içinde seçim ekonomisi uygulanmayacağının bir kez daha altını çizdi.

Dün, IMF İcra Direktörü Stanley Fischer ile görüşen Uluğbay, bugün de IMF Başkanı Camdessus ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Uluğbay, öğleden sonra da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Eizenstat ile görüştü.

Uluğbay, temasları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ‘‘Türkiye'nin acil yardım bekleyen bir konumda olduğunu ifade etmek son derece hatalıdır’’ dedi. Türkiye'nin, bir ödemeler dengesi sorunu bulunmadığını ve krizin yanıbaşında ciddi başarılar sergilediğini söyleyen Uluğbay, şöyle konuştu:

‘‘Çünkü, günü salmak için değil, yarını inşaa etmek anlayışıyla hazırlık yapılıyor. Bu noktada, (Gel kardeşim bu tahvili bu faizle al) diyen yok. Herkes gelip, gönül rahatlığıyla bu faizi veriyor. Hazine 3 ayda 24 milyar dolar borç ödeyeceğini ilan etti ve 24 milyar doları ödeyerek buraya gelindi. Bu tablo iç ve dış piyasalara nasıl bakıldığını da gösteriyor.’’

Uluğbay, yönetimin kararlılığı sürdükçe faizlerin düşmeye devam edeceğini kaydetti.

Uluğbay, uzun bir aradan sonra iki haneli rakamlara düşen enflasyonun tek haneye nasıl düşürüleceği sorusuna ise, şu karşılığı verdi:

‘‘Bunun formülü çok basit. İlk günkü kararlılığınızı son güne kadar sürdereceksiniz. Sabah kalktığınız enerjiyle akşamı getireceksiniz. Koşu temposuyla başlayıp, sürünme temposuyla götüremezsiniz. Hızlı yürümeyle başlayıp, sonuna kadar hızlı yürümelisiniz.’’

Yapısal reformların gerekliliği konusunda herkesin ortak bir noktaya geldiğini ifade eden Uluğbay, bu konudaki düşüncelerini şöyle aktardı: ‘‘Bakın DSP'nin, ANAP'ın, diğer partilerin programlarına, burada konuştuğumuz şeyler var. Yapısal reformlar çok daha sağlıklı bir gelir yapısı kazandıracak. Ekonomi, güvenilirliğini sürdürdüğü müddetçe Türkiye'ye, IMF de, Dünya Bankası da, Almanya da, Japonya da kaynak ayırır.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı