Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uluğbay’a yeni formül

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 1999 - 00:01

  DYP'nin itirazı üzerine Hikmet Uluğbay'ı Milli Eğitim'den, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na kaydırmayı düşünen Ecevit, bir formül daha buldu. Ecevit, Uluğbay'a Başbakan Yardımcılığı görevini de verecek. Bu görev için ikinci kişi olarak Hüsamettin Özkan'ın adı geçiyor.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in ‘hassasiyet’ belirttiği Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay için formül bulundu. Uluğbay'ın Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın yanısıra, Başbakan Yardımcılığı görevine de getirileceği öne sürüldü.

  DSP Lideri Bülent Ecevit, 25 kişilik kabinesini oluşturmaya çalışıyor. Ecevit'in iki başbakan yardımcısı ataması bekleniyor. Bu göreve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın getirilmesi düşünülüyor. Uluğbay'ı Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirmeyi önceden planlayan Ecevit, DYP'nin Uluğbay'a itirazı olmadığı açıklamasıyla rahatladı. Bu arada, dün Kabataş Erkek Lisesi'nde dün şehit öğretmen ailelerine yardım törenine katılan Uluğbay, yeni hükümette kendisine görev verilip verilmeyeceği konusundaki sorulara, ‘‘Ben polemik ve tartışma yapan değil, kendi üzerine düşen görevi yapan bir siyasetçiyim’’ yanıtını verdi.

  Uluğbay'ın ekonominin sorumluluğuna getirilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'na Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın kaydırılması bekleniyor. Şükrü Sina Gürel'in adı da bu bakanlık için geçiyor, ancak Milli Savunma Bakanlığı'na kaydırılması gündeme gelebilecek. MSB için Hüsamettin Özkan'ın adı da geçiyor. Yeni kabinede görev üstlenmesine kesin gözüyle bakılan Metin Şahin'in Tarım veya Sanayi Bakanlığı'na getirilmesi bekleniyor. Sanayi Bakanlığı için adı geçen ikinci milletvekili ise Tahir Köse. Enerji Bakanlığı için ise Metin Bostancıoğlu'nun adı geçiyor. Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'ın Bayındırlık Bakanlığına veya Köy Hizmetleri ile Toplu Konuttan Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atanması düşünülüyor.

  Kültür Bakanlığı için Ahmet Tan, Hakan Tartan ve Atilla Mutman'ın adı geçiyor. Sağlık Bakanlığı içinse doktor milletvekillerinden Mustafa İlimen, Mehmet Yaşar Ünal, Güven Karahan'ın düşünülüyor. Turizm, Çevre, Orman bakanlıkları için ise henüz bir tercih ortaya çıkmadı. Yeni bakanlar arasında Fikret Ünlü, Ziya Aktaş, Erdoğan Toprak, İbrahim Yavuz Bildik'in de adı geçiyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı