Gündem Haberleri

  Uludere'ye askeri savcılığın bakması kararı

  A.A
  12.06.2013 - 12:22 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan ve çalışmalarını tamamlayan Uludere Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Uludere olayıyyla ilgili görevsizlik kararının doğru olduğunu belirterek, "Ama kararın bu kadar geciktirilmesi hoş değil" dedi.

  Şener, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan Irak sınırındaki olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada görevsizlik kararı vererek, dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderilmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

  Bu kararın geç bir karar olduğunu ifade eden Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Örneğin Aden Körfezi'nde görev yapan askeri birimlerimiz var. Orada yanlışlıkla, sehven, kazayla, kasten bizim operasyon davranışımız, başkalarını mağdur etse bununla ilgili mahkeme, bence askeri mahkemedir. Sınır dışında bir askeri operasyon olduğu için bunu hemen sınırımızın dışında değil de dünyanın çok uzak bir yerinde olsa bir askeri hareket, onu askeri mahkeme değerlendirir diye düşünüyorum. Ben hukukçu değilim, ama ilk bakışta bana böyle geliyor. Olayın olduğunda da böyle gelmişti. Belki doğru bir karar, geç bile olsa. Bu karar bu kadar geciktirilmemeliydi."
  Kararın gecikmiş olduğunu düşündüğünü dile getiren Şener, görevsizlik kararının bu kadar geciktirilmesinin hoş olmadığını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı