MUŞ HABERLERİ

Uludere'deki olay

AA / Sabri YILDIRIM
31.12.2014 - 11:53Son Güncelleme :

- Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnanç, Uludere olayını protesto etmek amacıyla üniversite yerleşkesinde düzenlenen gösterilerin güvenlik kamerası görüntülerini basın mensuplarıyla paylaştı - Prof. Dr. İnanç: "Üniversite yönetimimizi tehdit ederek, çarşı ile karşı karşıya getirmeye çalışanlar bir şey elde edemez"

AA / Sabri YILDIRIM

MUŞ (AA) - Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Uludere olayını protesto etmek amacıyla kampüs alanı içerisinde düzenlenen izinsiz gösterilerin görüntülerini basın mensuplarına dağıttı.

İnanç, makamında düzenlediği basın toplantısında, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik'in üniversite yerleşkesine alınmadığı yönündeki iddialarının doğru olmadığını belirtti.

HDP Milletvekili Çelik'in, olay günü 40-50 kişilik bir grupla üniversiteye geldiğinin ve içeri davet edildiğinin güvenlik kameraları görüntülüriyle de ortaya çıktığını vurgulayan İnanç, "Ancak yanında gelenlerin de içeri girmek istemesi üzerine kimlik kaydı yapılarak alınmaları gerektiği kendilerine belirtilmiştir. Bütün bu uyarılara rağmen sayın vekilin yanındakiler direnmişler, özel güvenlik elemanlarımızı darp ederek kampüse zorla girmişler" dedi.

Öğrencileri kışkırtıcı eylemlerin, milletvekilleri ve dışarıdan katılan belirli görüşün mensuplarınca organize edilmesini asla tasvip etmediğini anlatan İnanç, şunları kaydetti:

"Diyarbakır, Bingöl ve Muş merkezden gelen bazı şahıslar ile 26 Aralık günü kampüsümüzde Uludere olayı bahanesiyle bir eylem yapılacağı ve bu eylemde rektör odasının işgal edilerek, sınavların sabote edileceği, çevreye zarar verileceği gibi bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. Sabah erken saatlerde çevre illerden gelip kampüse zorla girmeye çalışan kişiler engellenmiş ve tarafımıza gelen bilgilerin doğruluğu teyit edilmiştir. Bunun üzerine 6 yıldan beri üniversite kampüsüne güvenlik güçlerini davet etmeyen rektörlüğümüz, bu kez güvenliği sağlayamayacağı gerekçesi ve sorumluluğuyla güvenlik güçlerini davet etmiştir. Masum bir öğrenci anması gibi gösterilmeye çalışılan eyleme Diyarbakır, Bingöl ve Muş merkezden gelerek katılmaya çalışanlar kimlerdir? Neden buna ihtiyaç duyuldu? Kamuoyu tüm bunların farkındadır."

-DİHA muhabiri hakkında suç duyurusu

İnanç, olaylar olduğu sırada kampüse sahte kimlikle giren Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri başta olmak üzere, personele görevini yaptırmayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Sınavların yapıldığı salonlara girerek öğrencilerin kağıtlarını yırtıp sınavları sabote eden öğrenciler hakkında da en ağır disiplin cezasının uygulanacağını dile getiren İnanç, "10 bin öğrencimizin hakkını kim savunacak? 10 bin öğrenciyi 15-20 öğrencinin insafına bırakacak kadar aciz bir yönetim yoktur ve bundan böyle asla olmayacaktır" ifadesini kullandı.

İnanç, İçişleri Bakanlığı genelgesi ve İl Güvenlik Kurulu kararlarıyla üniversite kampüslerine güvenlik güçlerinin alınmasının rektör talimatıyla gerçekleştiğini anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rektör, hem yetkili hem de sorumludur. Mevcut özel güvenlik güçleriyle güvenliği sağlayamayacağına kanaat getiren rektör, bu kez güvenlik güçlerini talep etmek zorundadır. Güvenlik güçleri de bu sorumluluğu yerine getirmek durumundadır. Birçok üniversite yerleşkesinde sabit güvenlik güçleri vardır. Muş Alparslan Üniversitesi olarak buna başvurmak istemiyoruz. Ancak ihtiyaç duyduğumuz an tereddütsüz buna da başvururuz. Bizi buna zorlayanlar bundan utanç duymalıdırlar. Üniversitemizde kaos ortamı oluşturmak isteyenler; amacınız nedir? Siz niçin Muş'a düşmansınız? Siz neden üniversiteye düşmanlık yapıyorsunuz? Neden öğrencilerimize düşmansınız? Öğrencilerimiz size ne kötülük yaptı? 10 bin öğrencimizi neden 15-20 öğrencinin baskısı altına almaya çalışıyorsunuz? Hatta eyleme katılan bazı öğrencilerimizi affettiğimiz için aracı olan aklıselim insanları neden eleştiriyorsunuz? Öğrencilerin okuldan atılmasını mı arzuluyorsunuz? Öğrencilerimiz size itibar etmiyor. Eylemlerinize katılmıyor. Bu bir tercihtir. Tablo ortada. Niçin zorunuza gidiyor? Sizin demokrasi, barış anlayışınız bu mudur?"

Çözüm sürecinin yaşandığı dönemde belirli kesimlerin, savaş lobisine yenik düştüğünü herkesin gördüğünü bildiren İnanç, "Üniversitemiz savaştan değil barıştan ve çözümden yanadır. Bu konuda da ısrarlıdır. Çözüm süreci öncülerinden olan üniversitemiz neden birilerini rahatsız ediyor? Üniversite yönetimimizi tehdit ederek, çarşı ile karşı karşıya getirmeye çalışanlar bir şey elde edemez. Muş halkı ile kucaklaşmış, derin bir aidiyet kurmuş üniversitemiz bu yolculuğuna kararlılıkla devam edecektir" diye konuştu.

İnanç, konuşmasının ardından güvenlik kameralarının olay günü kaydettiği görüntüleri basın mensuplarına dağıttı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Muş haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Muş haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uludere'deki olay haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:09
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı