ŞIRNAK HABERLERİ

Uludere'deki olay

AA / Şaban Yılmaz
28.12.2014 - 16:56Son Güncelleme :

- Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde, 3 yıl önceki olayda hayatını kaybeden 34 kişi için anma etkinliği düzenlendi - BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: "Roboski dosyasını kapatmaya gücünüz yetmeyecek. Adliyedeki dosyayı kapatabildiniz sadece. Emrinizde olan savcılara, istihbaratçılara talimat vererek, sadece size ait olan dosyayı kapattınız. Halkın gönlündeki dosya açık"

AA / Şaban Yılmaz

ŞIRNAK (AA) - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına ilişkin, "Roboski dosyasını kapatmaya gücünüz yetmeyecek. Adliyedeki dosyayı kapatabildiniz sadece. Emrinizde olan savcılara, istihbaratçılara talimat vererek, sadece size ait olan dosyayı kapattınız. Halkın gönlündeki dosya açık" dedi.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde, 3 yıl önceki olayda ölen 34 kişi için anma programı düzenlendi. Köy mezarlığında bir araya gelen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da yer aldığı grup, olayda yaşamını yitirenlerin mezarlarına karanfil bırakıp, dua etti.

Daha sonra köy meydanında konuşma yapan Demirtaş, 3 yıl önceki olayın üstünün ilk günden itibaren örtülmeye çalışıldığını söyledi. O dönem görev yapan vali, kaymakam ve emniyet yetkililerinin olayın üstünün örtülmeyeceğini söylediğini bildiren Demirtaş, bunun üzerine onlardan kendilerine de delilerin verilmesini istediklerini kaydetti.

Hukuken dosyanın üstünün örtüldüğünü öne süren Demirtaş, "Roboski dosyasını kapatmaya gücünüz yetmeyecek. Adliyedeki dosyayı kapatabildiniz sadece. Emrinizde olan savcılara, istihbaratçılara talimat vererek, sadece size ait olan dosyayı kapattınız. Halkın gönlündeki dosya açık" diye konuştu.

Demirtaş, bu olayı yaptırandan, saklayandan ve üstünü örtmeye çalışandan da hesap sormadan bu dünyadan gitmeyeceklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ey Cumhurbaşkanlığı sarayında oturan, unutma. Roboski'de öldürülen 34 çocuğun kanı sıçradı sana bir kere. Sen bu dosyanın kapatılmayacağı sözünü Roboskili ailelerle hava alanında yaptığın görüşmede vermedin mi? 'Asla bu dosyayı kapatmalarına izin vermeyeceğiz' demedin mi? Şimdi sarayda oturuyorsun, sanma ki sarayda huzur bulacaksın. Birinci sorumlu sensin. Unutma, iki elimiz yakandadır."

- "Siyasi linç yapmaya çalıştılar"

Kobani'ye yönelik saldırı sırasında düzenlenen gösterilerde çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan Demirtaş, "Allah şahittir tek birinin talimatını, emrini biz vermedik, tek birinin bile ölümünü istemedik" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, buna rağmen olayın kendilerine mal edilmeye çalışıldığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu insanların katlinden biz sorumluymuşuz gibi bütün medyayı harekete geçirip, siyasi linç yapmaya çalıştılar. Yani öldürdükleri her bir insanın geri dönüp hesabını başkasına çıkarmak gibi bir huyları var. Bugüne kadar 12 yılda 376 çocuğu sokaklardaki gösterilerde katlettiler. Binlerce sivil bunların zamanında infaz edildi, katledildi. Ama lafa gelince 'biz eli kanlı' oluyoruz. Bunlar maşallah sütten çıkmış ak kaşık oluyorlar. Utanmadan, yüzleri kızarmadan televizyonlara çıkıp, bizi kanla, şiddetle suçluyorlar. İşledikleri katliamın üstünü örtmede maharetliler."

Demirtaş, genel seçimde sandıktan güçlü çıkacaklarını kaydederek, "O zaman onların dizleri titremeye başlayacak. O zaman Roboski'nin, hırsızlığın ve rüşvetin de hesabını soracağız. AKP yöneticilerine, her zaman adil yargılanma sözü verdik. Sizin gibi kendimize bağlı hakim ve savcılarla sizi yargılamayacağız. Vicdanlı hakimlerle sizi yargılayacağız ki hak ettiğiniz cezayı alın" ifadelerini kullandı.

- "Burada sadece kardeşlik ve barış yaşayacak"

Demirtaş, aradan 3 yıl geçmesine rağmen Uludere olayın acısının tazeliğini koruduğunu vurgulayarak, "Hele hele hesabı sorulmayan bir katliamın acısı günden güne küçülmüyor, büyüyor" dedi.

Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu analara bakın, utanın. Evlatları şu dağlarda parçalandı ama onlar 'barış' diyor. Türkiye'nin dört bir tarafına gidip, barış mesajları veriyor. İntikam mesajlarını, şu anaların ağzından bir kez dahi duymadık. Ama sizler bu ülkenin ırkçıları, ülke için yaptığınız hiç birşey yok. Gece gündüz ağzınızdan salya akıta akıta, faşizminizi kusuyorsunuz. Bir kez daha Roboski'de söz veriyoruz ki bu topraklar faşizme mezar olmaya devam edecek. Burada sadece kardeşlik ve barış yaşayacak."

Programa, Demirtaş'ın yanı sıra HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Kemal Aktaş, Adil Zozani ve Gülseren Yıldırım, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile çok sayıda kişi katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şırnak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şırnak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uludere'deki olay haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ŞIRNAK NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  07:09
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:00
 • Yatsı
  18:31
Sayfa Başı