DİYARBAKIR HABERLERİ

Uludere olayının 3. yılı

AA / Ensar Özdemir,Zekeriya Güneş,Abidin YEL,NURETTİN KİLİS
28.12.2014 - 16:15Son Güncelleme :

- Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın 3. yılı nedeniyle Diyarbakır ve Siirt'te çeşitli etkinlikler düzenlendi - Mezopotamya Hukukçular Derneği Eşbaşkanı Eren: "Uludere'de 34 insanın ölümüne neden olan olay Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ağır bir ihlalidir"

AA / Ensar Özdemir,Zekeriya Güneş,Abidin YEL,NURETTİN KİLİS

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın 3. yılı nedeniyle Diyarbakır ve Siirt'te çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Diyarbakır'da adliye önünde toplanan grup olayın üçüncü yılına girmesine rağmen halen aydınlatılamamış olmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Adliyesi önüne gelen ve ellerinde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı pankart taşıyan Mezopotamya Hukukçular Derneği üyeleri soruşturmanın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Grup adına açıklama yapa dernek başkanı Serhat Eren şöyle konuştu:

"Sivillere yapılan hava bombardımanı demokratik toplumlarda kabul edilemez olduğu gibi uluslararası insancıl hukuk kurallarıyla ve silahlı çatışmada kuvvet kullanılmasını düzenleyen uluslararası sözleşmelerle de bağdaşmamaktadır. 34 insanın ölümüne neden olan olay Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ağır bir ihlalidir."

Silvan ilçesinde de DBP tarafından basın açıklaması yapıldı.

- SİİRT

HDP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, Uludere olayını ve ilerlemediğini iddia ettikleri soruşturmayı protesto etti.

Grup adına konuşan HDP Siirt İl yöneticisi Siyabent Yılmaz, Uludere'de 2011'de yaşamını yitiren 34 kişinin yaşamını sürdürmek için sınır ticareti yaptığını söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, şüphelilerin isimleri tespit edilmeden görevsizlik kararının verildiğini ve dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına devredildiğini anımsatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Savcılık soruşturmayı usulen yürüttü. Kurum içi yazışma yoluyla katliamın gerçekleştiği emir komuta zincirini tek tek tespit etmesine rağmen, faillerin hiç birinin ifadesini dahi almadı ve takipsizlik kararı verdi. Temmuz 2013 yılında Anayasa Mahkemesine yapılan başvurudan da halen bir sonuç elde edilmedi."

Siirt Belediyesi bünyesindeki Eğitim Destek Evi öğretmen ve öğrencileri de düzenledikleri etkinlikte soruşturmaya takipsizlik verilmesine tepki gösterdi.

Kurtalan ilçesinde de DBP ve HDP ilçe teşkilatları, Beykent Caddesi Sanat Sokağı girişinde toplandı.

HDP İlçe Başkanı Mehmet Yavuz Akkurt, okuduğu basın açıklamasında olayın tarihe kara bir leke olarak geçtiğini söyledi.

Eruh ilçesinde ise HDP ilçe başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 250 kişi ilçe meydanına kadar yürüdü.

HDP İlçe Başkanı Hüseyin Sevilgen'in okuduğu basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uludere olayının 3. yılı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:20
 • Guneş
  07:01
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı