Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uludere’de ölenlerin ailelerine maaş

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2012 - 02:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2012 - 02:00

  Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen torba teklife, şehitlerle ilgili düzenleme eklendi.

  Genel Kurulda, MHP’nin itirazına rağmen kabul edilen düzenlemeye göre Uludere’de ölenlerin ailelerine de 750 lira maaş bağlanacak. Genel Kurulda torba teklif üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Torba Teklife eklenen düzenlemeler özetle şöyle:

  Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki olaylar sebebiyle hayatını kaybeden er ve erbaşlar ile geçici köy korucularının yakınları, malul olanların kendileri konut kredisinden yararlanabilecek. Şehit er ve erbaşların annesine 375, babasına 375 olmak üzere toplam 750 lira maaş bağlanacak. Devlet, evli veya bekâr olmasına bakmadan şehit ailesinden iki kişiye iş verecek. Terörü önlemek amacıyla her türlü patlayıcı maddeye bağlı meydana gelen olaylar sonucunda ya da her ne şekilde olursa olsun terör olaylarının önlenmesi, takibi veya etkisiz hale getirilmesi amacıyla ifa edilen görevler veya bu görevlere gidiş dönüşler esnasında meydana gelen kazalar sonucunda yaralanan, sakatlanan, hastalanan veya hayatını kaybedenler de durumlarına uygun hükümlerden faydalanacak.

  Terör eylemleri sebebiyle malul olan sivil vatandaşların kendileri ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına, 750 TL maaş bağlanacak. Malul olanların kendileri, şehit olanların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları, yurt içinde toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilecek.

  Yasayla, MEB’e 30 bin 950, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 6, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 167, Diyanet İşleri Başkanlığı’na 25, ÖSYM’ye 7, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na 5, YÖK’e 5, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne de 300 kadro açılıyor.

  Atılan askeri okul öğrencilerine tazminat affı da çıktı. AK Parti tarafından verilen ve teklife eklenen önerge ile 1997 yılından bu yana askeri okullardan kendi isteğiyle ayrılan veya atılanlar; tedavi, kitap, öğrenci harçlıkları gibi kalemleri geri ödemeyecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı