Gündem Haberleri

  Uludere’de 3 seçenek

  Oya ARMUTÇU
  24.01.2015 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Şırnak’ın Uludere ilçesinin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 köylünün ölümüyle ilgili 1108 avukatın imzasıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvuruda gözler, Adalet Bakanlığı’nın görüşünün ardından Yüksek Mahkeme’nin kararına çevrildi.

  AYM’nin Uludere bireysel başvurularında diğer kritik dosyalarda olduğu gibi ‘kabul edilebilirlik’ ve ‘esas’ incelemesini birlikte yapacağı belirlendi. AYM, raportörün bu iki konudaki raporunun ardından başvuruları birleştirerek görüşüp karara bağlayacak. AYM önündeki üç karar seçeneği şöyle:

  1- İHLAL AYM, bireysel başvuruları kabul edilebilir bularak, Genelkurmay Askeri Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada verilen ‘takipsizlik’ nedeniyle ‘etkili soruşturma yürütülmediği’ gerekçesiyle ihlal verebilecek. Bu durumda, Uludere dosyası yeniden açılacak. İhlalin sonuçlarıyla ortadan kaldırılması için dosya yeniden Genelkurmay’a gönderilecek. Bağlayıcı ihlal kararı ışığında Uludere için soruşturma ve dava açılabilecek.

  2- TAZMİNAT Başbakanlık’ça Şubat 2012’de gönderilen ancak ailelerin kabul etmediği toplam 4 milyon 182 bin lira tazminat, Şırnak Valiliği Zarar Tesbit Komisyon kararı ile Başbakanlığın hesabına iade edilmişti. Bu da Adalet Bakanlığı’nın görüşünde belirtilmişti. AYM, ailelerin zarara uğradığı ve bu zararın da tazmin edilmediği gerekçesiyle ihlal kararı verip tazminat ödenmesine hükmedebilir.

  3- RET Bakanlık görüşünde, Uludere mağduru ailelere tazminat teklif edildiği, bunun ‘mağduriyeti giderme amaçlı’ olduğu bireysel başvuruların ‘kabul edilebilirliği’ açısından dikkate alınıp başvuruların reddedilmesi gerektiği savunulmuştu. AİHM’in Pad - Türkiye davası kararı da dayanak gösterilmişti. Bu kararda, Türkiye’nin sınırda vurulan İranlı kaçakçıların ailelerine ödemeyi teklif ettiği 25’er bin doların ailelerce kabul edilmemesine rağmen AİHM’ye ‘tazmin etme yükümlülüğünün yerine getirilmesi’ olarak değerlendirilmişti. Bakanlığın bu tezi kabul edilirse, hükümetin tazmin yükümlülüğünü yerine getirdiği gerekçesiyle ret kararı da verilebilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı