Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Uludağ'ın karına Tamrazyan pisledi

Enis BERBEROĞLU

Rahmetli Abdullah Çatlı yaşasaydı kesin yanına bırakmazdı. Bay Roger Tamrazyan (Tamraz) yüzünden ‘‘Uludağ'ın zirvesindeki karlar kadar temiz’’ aileye pislik atıldı. Başbakanlık tenceresine rüşvet çamuru bulaştı.

Boşuna kızmayın gâvura, kim inanır canım böyle ucuz senaryoya...

İran'da Şah'ın devrildiğini radyo haberinden öğrenen, Saddam'ın Kuveyt'i istilasını atlayan CIA nereden biliyor ki? Milli Enişte'nin cebine casus mu soktu. Yoksa Başbakanlık Konutu'nda CIA onbaşısı mı var...

Olsa da söyler mi...

***

İnsanın ağrına giden bu ‘‘Bob’’ takma ismiyle anılan CIA ajanının aslında bırakın doğrudan Enişte'yi, Roger Tamraz'ı bile hedef alıyor olmaması.

Adamcağız sadece ABD'yi sarsan skandalda paçasını kurtarmaya çalışıyor.

Ülkenin petrol stratejisinden sorumlu bayan Sheila Heslin'e, Roger Tamraz'a destek olması amacıyla baskı yapmakla suçlandığı için, ‘‘Ben Tamraz'la ilgili sadece olumlu bilgileri aktarmadım. Özer Çiller'e rüşvet verdiğini iddia eden CIA raporunu da ilettim’’ diyerek kendisini savunuyor.

Sanki Türk Başbakan eşleri her gün rüşvet alır, cümle alem de bilirmiş gibi önemsemeden anlatıyor. Bob'un ifadesini aktaran Amerikan gazetesi de haberi adi zabıta vakasıymış gibi kaleme alıyor.

Hayır, insan aslını bilmese vallahi inanacak.

***

İş senaryoya kaldıysa bizim de elimiz armut toplamıyor.

Mesela, ‘‘Tamraz'ın Bill Clinton'ın seçim kampanyasına yaptığı bağışın kaynağını biliyor musunuz?’’ diye meraklarını gıcıklasak iyi mi olurdu?

Çünkü Türkiye'de rivayet muhtelif.

Tamraz'la Başbakanlık Konutu arasındaki para trafiği karışık. Tansu Çiller'in Tamraz aracılığıyla Clinton'ın kampanyasına para yolladığı iddiası bile tartışılıyor.

Hayır, tabii ki cebinden değil canım, örtülü ödenekten.

Çok istiyorlarsa, alsınlar bunu da CIA raporu yapsınlar.

***

Milli gururumuz ayaklar altına alınıyor.

Sanki aslan hükümetimiz milli bacı ve eniştelerden hesap soramazmış gibi CIA devreye giriyor. Bu işin önü alınmazsa korkarım Ruslar, Almanlar ve diğer tüm yabancı gizli servisler de yüz bulacak. Milli Eniştemizden ağız tadıyla hesap sormamıza izin vermeyecekler.

Yok bu kadarı da fazla artık.

ABD, ABD duy sesimizi, bu gelen Enişte ve Bacı'nın ayak sesleri.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI