Gündem Haberleri

  Uludağ'da tartışılacak karar

  Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA)
  02.11.2009 - 16:54 | Son Güncelleme:

  BURSA Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Bursa Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın 1 Ekim 2009 tarihli başvurusunu değerlendirerek 6 Mayıs 2006'da aldığı kararı iptal etti.

  Kurul, Sarıalan ve Çobankaya bölgelerini, ‘az yoğunluklu konaklama amaçlı kullanımlara olanak tanımak üzere’, 1'inci derece doğal SİT alanı olmaktan çıkararak, 2'nci derece doğal sit bölgesi olarak belirledi.

  Kararı değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, Sarıalan ve Çobankaya bölgelerinin 1'inci derecedeki sit alanında 2'nci derece sit alanına çevrilmesinin bilimsel verilere dayanmadığını söyledi. Burada ‘Kendin pişir, kendin ye’, piknik alanları, bungalov tipi yapılar ile çadır alanlarının yer aldığını ifade eden Uyanık, bunların yasalara aykırı olduğunu ve yapılan plan değişikliği ile yasal hale geldiğini kaydetti.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni teleferik projesi ile ilgili bu çalışmanın bağlantılı olabileceğini belirten Uyanık, “Teferrüç bölgesi ile Uludağ Oteller Bölgesi'ni kapsayan bu çalışma doğal SİTİ alanı derecesinin düşürülmesi ile hayata geçebilecek. Bu karar ile ilgili olarak Bursa Barosu ile birlikte bir çalışma yürütüyoruz. İlgili kararı avukatlar inceliyor. Kurul kararına itiraz hakkı bulunmuyor. Yapılan itirazların yaptırımı yok. Kararın iptali için gerekirse dava da açacağız” dedi.

  Kurul karar alırken flora, fauna, botanik, zooloji gibi konularda uzman bilim adamlarınca oluşturulan teknik ve bilimsel raporun bulundurulması gerektiğinin altını çizen Uyanık, “Milli Park sınırları içinde yapılaşmanın olması doğru değil. Alınan kararın doğru olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı