Gündem Haberleri

  Uludağ'da kar kalınlığı 20 santim

  BURSA (DHA)
  18.10.2011 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’da geçen cumartesi gecesinden beri aralıklarla devam eden yağışla birlikte kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Kar yağışı, Kurban Bayramı’nda sezonu açacak olan otel ve tesis işletmecilerini sevindirdi.

  Marmara Bölgesi’ne etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Bursa ve çevresinde de etkili oluyor. Geçen cumartesi gecesinden beri aralıklarla yağışların devam ettiği Uludağ Oteller Bölgesi’ndeki kar kalınlığı bu sabah 20 santimetre olarak ölçüldü. Erken kar yağışı sezona hazırlanan zirvedeki otel ve tesis işletmecilerini de sevindirdi. Tatilcilerin 'Beyaz Cennet' diye adlandırdığı Uludağ’daki otellerin büyük bölümü Kurban Bayramı’nda açılacak.

  FIRTINA HAYATI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR

  Öte yandan, üç günden beri yağışın devam ettiği Bursa ve çevresinde dün başlayan şiddetli rüzgar fırtınaya dönüştü. Bursa’da 40 kilometre olan rüzgarın hızı, Gemlik ve Mudanya’da 70 kilometreye kadar çıktı. Fırtına yüzünden deniz ulaşımı aksıyor.

  DAĞCILAR GÜNE KARLA UYANDI

  Bu arada, 18 dağcı sezonun ilk karı yağarken, Batı Anadolu’nun en yüksek noktası olan 2 bin 543 metrelik Uludağ’a tırmandı.

  Meteorolojiden kar yağışı bilgisini alan Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Ahmet Köse liderliğindeki grup geçen cumartesi günü Uludağ Maden Bölgesi’nden zirveye doğru tırmanışa geçti. Yıldırım Belediye Spor Dağcılık, Zirve Dağcılık, Odak Dağcılık, UMKE Dağcılık kulüplerinden oluşan ekip, yaklaşık 3.5 saatlik yürüyüşün ardından gece geçirecekleri buzul gölündeki kamp alanına ulaştı. Geceyi çadırda geçiren dağcılar sabah uyandıklarında 30 santimetreye ulaşan karla karşılaştı. Pazar sabahı Dr. Can Yüksel’in rehberliğinde kuzeydoğu sırt rotasından tırmanışa geçen dağcılar zirveye ulaşmayı başardı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı