Uludağ’da tuvalet ruhsatıyla otel yapan var, kaçak olmayan korkmasın

Çilem KAYA / ANKARA
02.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Uludağ’da tüm yapıların yıkılacağı şeklinde bir kanaat var. Biz sadece izinsiz yapılaşmaları yıkacağımızı söyledik. Burada yaşanan kaçak yapılaşma ve ciddi alt yapı sorunları nedeniyle Uludağ’a artık turist gelmiyor. Uludağ, Türkiye için çok önemli bir servet. Yeniden yapılanması için yaptığımız çalışmalara herkesi davet ettik. Dönüşüm zaten zaman içinde olacak bir şey. 2020 yılına kadar bu dönüşümü yapmayı hedefliyoruz. Biz kaçak yapılara belli bir süre verdik. Her oteli yıkacağız demiyoruz. Ama orada tuvalet ruhsatı alıp otel yapanlar var” dedi.

Yıkıma kendi binalarından başlayacaklarını vurgulayan Veysel Eroğlu, şunları dile getirdi: “Kulübe için izin alınmış kocaman bina dikilmiş burası milli park alanı bunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Biz ilk olarak kendi binalarımızı yıkacağız. Temizliğe buradan başlayacağız. Kaçak yapısı olmayan neden korkuyor. Oteller isterse bu dönüşüme katkıda bulunabilirler. Ayrıca burada yeni imar alanları belirlenecek. 29 yıllık yani işletme ruhsatları vereceğiz. Yap-işlet-devret modeliyle tesisler yapacağız.”

400 milyon Euro bulunursa Ilısu Barajı yapılacak

ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı’nın yapımı için Ilısu Konsorsiyumu’nun 400 milyon Euro’luk yeni krediyi bulduğu an projenin kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. Eroğlu, “Ilısu Barajı, Hasankeyf’in kurtuluşu için yapılmış bir proje. Bu baraj için 120 milyon TL ayırdık. Son gelişmede sadece Avusturya, İsviçre ve Almanya kredilerini çekti. Bu çok cüzi krediydi. 400 milyon Euro’luk kısmıydı.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı