Ege Haberleri

  Uluçali Reis'in periskopundan boğaz

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  14.09.2012 - 11:04 | Son Güncelleme:

  12 metrelik periskopa ilgi gösteren Çanakkaleliler, boğazı gözlemenin keyfini çıkarıyor.

  Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı, Rahmi M. Koç Müzesi'ndeki Uluçali Reis Denizaltısının periskopunu Çimenlik Kalesi'nde sergilenmeye başladı. İngiltere'de 1944'te inşa edilen ve 2'nci Dünya Savaşı süresince Japonya'ya karşı görev alan USS Thornback denizaltısı, 2 Temmuz 1971'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katılarak TCG Uluçalireis adını aldı. Yaklaşık 30 yıl Türk donanmasına hizmet veren ve 2001'de İstanbul'daki Rahmi M. Koç Müzesi'ne devredilen denizaltının 12 metrelik periskopu Çanakkale'de görücüye çıktı.

  AMAÇ DENİZİ SEVDİRMEK

  Denizi sevdirmek, tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı'nın girişimleri sonucu kente getirilen periskop, hazırlanan düzeneğe monte edilerek sergilenmeye başladı. Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi'ni gezmek için gelen ziyaretçilerin ücretsiz olarak kullanımına sunulan periskopla Çanakkale Boğazı'nın Marmara ve Ege Denizi girişleri rahatça gözlenebiliyor.

  ÖZELLİKLERİ

  Koolmorgen firması tarafından üretilen, Type 2B modeli periskop, 1.5-6 büyütme oranıyla mesafeleri yakınlaştırabiliyor. Deniz Müzesi Komutanlığı tarafından periskopun yerleştirildiği alanda çevre düzenlemesi yapılarak, tanıtıcı bilgilerin yer alacağı levhaların da bölgeye yerleştirileceği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı