ESKİŞEHİR HABERLERİ

Ülkü Ocakları Doğu Türkistan İçin Yürüdü

IHA
04.07.2015 - 22:20Son Güncelleme :
IHA

Eskişehir Ülkü Ocakları, Doğu Türkistan yaşanan zulümlere tepki yürüyüşü yaptı.
Hamamyolu caddesinde başlayan yürüyüş, Adalar Mevkiinde bulunan Ülkü Ocakları’nın önünde son buldu. Yürüyüş boyunca Doğu Türkistan’da yaşananlara tepki gösteren Ülkücüler, Çin aleyhine sloganlar attı. Ardından Ülkü Ocaklarına bağlı üyeler Doğu Türkistan’ı anlatan bir de resim sergisi açtı. Doğu Türkistan’da zulümlerin uzun yıllardır sürdüğünden bahseden Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Engin Şahan, Müslüman Uygur Türklerinin yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. İnsan hakları beyannamesinin Doğu Türkistan’da herhangi bir hüküm teşkil etmediğini anlatan Şahan, "Özellikle Ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerleri hedef alınmakta, sözde demokrasi havarileri özlerindeki ’haçlı’ ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadır. İçerisinde bulunduğumuz bu Ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam yada işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır" dedi.
Çin’in her Ramazan ayında baskı ve sindirme politikalarına bir yenisini daha eklediğini aktaran Engin Şahan, Uygur Türklerinin oruç tutmamaları için zorluklar çıkarıldığını belirtti. Baskı ve zulüm ile Türk’ün toprağında ezanın susturulmaya çalışıldığını ifade eden Şahan, "Müslüman gençler alkol kullanmaya zorlanmaktadır. Komünist Çin rejimi tarafından kadınların elbiselerine bile karışılmakta, tüm insani erdemler yok sayılmaktadır. Ülkü Ocakları olarak, kanımızın son damlası akmadığı sürece Doğu Türkistan sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Edebi yurdumuz Anadolu’dan, kadim yurdumuz Doğu Türkistan’a olan hasretimizi genç dimağlara ilmek ilmek dokuyacağız. Medeniyetimizin beşiği Kaşgar’ı, sızlayan yaramız Urumçi’yi unutturmayacağız. Gulca’yı, Turfan’ı, Kumul’u, vatan toprağı olarak görmeye devam edecek; Altay’ı kendimize yar bileceğiz. Bu vesileyle Kaşgar’da yaşanan olaylar sırasında alçakça şehit edilen 28 Uygur Türk’ü başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" açıklamasında bulundu
Açıklamaların ardından hurma ve su ile oruç açıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Ülkü Ocakları Doğu Türkistan İçin Yürüdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2015 tarihinde saat 22 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ülkü Ocakları Doğu Türkistan İçin Yürüdü haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:58
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:47
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı