Dünya Haberleri

  Ülkesinin yeni sembolü

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası haber ajanslarına düşen bu son fotoğraflar Somali'nin yeni durumunu sembolize ediyor.

  SOMALİ'NİN YENİ SEMBOLLERİ

  Somalili bir anne yeterince beslenmediği için kemikleri bile erimiş olan çocuğunu hastaneye getirerek çare arıyor. Ancak Somali iç savaş yaşadığı için hastanelerde yeterli ilaç bulunamıyor. Zaten kimsenin de kadın ve çocuğuyla ilgilendiği yok. Kadın hastane köşesinde yine de bir umutla bekleyişini sürdürüyor.         

  Somali'de son dönemde hükümet güçleriyle radikal İslamcı militanlar arasında meydana gelen çatışmalarda çoğu sivil yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler verilerine göre iç savaşın başladığı Somali'de 2007 yılı başından bu yana çatışmalarda 18 bin kişi hayatını kaybetti. 1.2 milyon insan ise İslamcı militanlarla hükümet güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle göç etmek zorunda kaldı. Bu yıl mayıs ayı başından itibaren yerini yurdunu terk eden insan sayısı 200 bini geçti. Yine Birleşmiş Milletler verilerine göre 300 bin Somalili komşu ülke Kenya'da kamplarda yaşamak zorunda bırakıldı.

  KORSANLAR DEHŞET SAÇIYOR

  Somali'deki iktidar boşluğu aynı zamanda ülkeyi deniz korsanları için de bir cennet haline getirdi. Somalili korsanlar Hint Okyanusu'nda dehşet saçıyor. Korsanlar yük gemilerinin yanı sıra petrol tankerleri de kaçırarak karşılığında fidye istiyor. Gemi kaçırma olayları o kadar arttı ki Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı NATO üyesi ülkeler bölgeye savaş gemileri göndermek zorunda kaldı. Ancak yine de korsanların faaliyetlerinin önüne geçilemiyor.

  Somali'de 1991 yılından bu yana ülke yönetiminde söz sahibi olan etkili bir hükümet bulunmuyor. Geçen sene boyunca denizcilik şirketlerince korsanlara ödenen toplam fidye miktarı 80 milyon doları buldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı