Ülker'den yeni ortaklık

Hürriyet Haber
27.04.2009 - 16:10 | Son Güncelleme:

Geçtiğimiz günlerde Danimarkalı sakız ve şekerleme üreticisi Gumlink’le ortak olan Ülker, şimdi de çayda yeni bir ortaklığa gidiyor.

Ülker Grubu’nun çatısı konumundaki Yıldız Holding, Alman Laurens Spethmann Holding ile ortaklık için görüşmeler yapıldığını açıkladı. Laurens Spethmann Holding, Milford ve Mesmer  markaları ile tanınan Ostfriesische Tee Gesellschaft firmasının sahibi konumunda bulunuyor. 


Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Henüz çalışmaları sürmekte olan bu ortaklık kapsamında LSH'nin, Yıldız  Holding'e bağlı Enfes Gıda İmalat ve Ticaret A.Ş şirketine yüzde 50 oranında ortak olması planlanmaktadır. LSH, Enfes Gıda'nın markaları arasında yer alan Obaçay ve Doğa Bitkisel Ürünler'in yanı sıra, Türkiye pazarında aktif Deren Çay  markası ile de ilgilenmektedir. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip konu Rekabet  Kurulu'nun onayına sunulacak ve ortaklık bu onay sonrası neticelenecektir."

Açıklamaya göre, faaliyetlerine 1944 yılında Ülker markasıyla bisküvi üreterek başlayan Yıldız Holding, bugün 65 üretim ve pazarlama şirketiyle bisküviden çikolataya, gazlı içeceklerden süt ve sütlü ürünlere, bebek mamasından kişisel bakım ürünlerine ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede faaliyet  gösteriyor.

Yıldız Holding şirketleri yurt içi ve yurt dışında toplam 43 fabrikada  üretim yapıyor.

ALMAN ORTAKTA BİN 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Hamburg yakınlarındaki Seevetal şehrinde kurulmuş bağımsız bir holding olan Laurens Spethman Holding ise Almanya ve Avrupa'da yayılmış grup şirketleri, çay, tatlandırıcı, kahvaltılık gevrek ve barlar konusunda faaliyet gösteriyor.

Grubun ticaret hacminin yüzde 40'dan fazlası uluslararası işlerden  kaynaklanırken, İngiltere, Rusya ve Fransa'da iştirakleri bulunuyor.

Avrupa dahilinde, bin 100'ü Almanya'da olmak üzere, toplam bin 500  çalışanı olan LSH'nin; Buchholz, Dorset, Falkenhagen, Faulbach, Grettstadt, Hall,  Hamburg, Le Puy, Lübeck, Moskova, Norden, Seevetal ve Überherrn'de operasyonları  bulunuyor.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı