« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ülker'den rötar:75-79

Real Madrid’e evinde teslim olan turuncu yeşilliler, kendini ateşe attı. İbrahim’i iyi kilitleyen, 3 sayılarla etkili olan ve ribaundlarda üstünlük sağlayan İspanyollar, Ülker’in yoluna taş koydu.

Doğan Hakyemez
SON GÜNCELLEME
ÜLKER, Euroleague C Grubu’ndaki 11. maçında, Real Madrid’e 79-75 yenilerek, ilk 5 şansını kalan maçlara bıraktı. Ülker, üst tura çıkmak için Real Madrid’i yenmek zorundaydı. Ancak turuncu yeşilliler, İspanyol rakibine 79-75 yenilerek elindeki fırsatı tepti. Bu karşılaşmayı kaybettiren iki faktörden biri, 34 yaşındaki Sonko’nun, İbrahim’e yaptığı müthiş savunmaydı. İkincisi ise 33-25’lik Real Madrid lehine olan ribaund üstünlüğüydü. Bir de buna Real Madrid’in 22-10’luk (%45) üçlük isabetini eklersek, İspanyol ekibinin maçı nasıl kazandığını izah etmiş oluruz. Karşılaşmanın geneline baktığımızda Real Madrid’in, Ülker’i çok iyi analiz ettiğini görüyoruz. Maçın başından itibaren yaptığı, değişerek adama adam savunma övgüye değerdi. Pota altında da Ülker uzunlarının ribaund almasına izin vermeyişleri, daha önce iyi çalışmanın bir ürünüydü.

Maça gelince, Real Madrid yaptığı iyi savunmayı, ilk periyotta Ülker’e sadece 8 sayı attırarak gösterdi. Bundaki en büyük katkı ise Sonko’nun İbrahim’e bu periyotta sayı attırmamasıydı. İlk periyot 13-8 Madrid üstünlüğü ile geçildi. İkinci çeyrekte üstün olan taraf yine İspanyol ekibiydi. Ancak oyunun 17. dakikasında İbrahim’in arka arkaya attığı 2 üçlük ve faulden kazandırdığı 3 sayı bir anda Ülker’i, bu çeyrekte 24-18 öne geçirdi.

Bu yarı 32-31 Ülker lehine geçildi. Üçüncü çeyrekte Real Madrid yine savunmasını sertleştirdi. Pota dibinde Haislip ve Gulyas’ın sayılarına karşın, Bullock ve Micheal Gelabale arka arkaya attığı sayılar Real’in üçüncü periyodu 18-15 önde geçirmesini sağladı. Son çeyrekte pota dibinde Gulyas ve Haislip, Ülker’i ayakta tutmaya çalıştı. Ancak yine Bullock ve M.Gelabale ikilisi attığı sayılarla, Ülker’e öne geçme şansı tanımadı. Ergin Ataman’ın son üç dakikada yaptırmak istediği alan savunmasında, oyuncular posizyon hatası yapınca Bullock ve M.Gelabale arka arkaya üçlükler atarak bu savunmayı da deldi. Oyunun son 1.5 dakikasında Trepagnier ve İbrahim’in üçlükleri sonrası yapılan taktik faulleri, Bullock isabetli atıp sayıya çevirince, Real Madrid son çeyreği 30-28, maçı da 79-75 kazanarak, gruptan çıkmak için büyük bir şans elde etti. Ve Ülker’i de gruptan çıkma konusunda ateşe attı.

l SALON: Abdi İpekçi

l
HAKEMLER: Fabio Facchini (İtalya) (***), Volodymr Drabikovsky (Ukrayna) (***), Matej Boltauzer (Slovenya) (***)

ÜLKERSPOR: Stefanov (**) 4, Trepagnier (**) 7, İbrahim (***) 17, Haislip (***) 20, Oğuz (*), Gulyas (***) 24, Cüneyt (*) Pasalic (*) 3, Ömer (*)

REAL MADRİD: Rakocevic (**) 10, Bullock (****) 27, Sonko (**) 7, Hamilton (*) 3, Reyes (**) 4, Sonseca (*), Garcia (*) 2, Gelabale (***) 14, Hervelle (**) 12

l
1.PERİYOT: 8-13, l İLK YARI: 32-31 (Ülkerspor lehine), l 3.PERİYOT: 47-49

l 5 FAUL: Dk. 38.41 Cüneyt (Ülkerspor)

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler