Ülker, Unilever'in yağ fabrikasını aldı

Hürriyet Haber
07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.05.2000 - 00:01

YAĞ sektöründe ‘Bizim Yağ’ markasıyla adından söz ettiren Ülker, Unulever'in Adana'daki Unilever Yağ tesislerini satın aldı. Ülker'in bu tesisler için 10 milyon dolar ödediği belirtiliyor.

MARGARİN sektörünün en modern fabrikalarından biri olarak gösterilen Adana'daki Unilever Yağ, geçen hafta Ülker'e satıldı. Unilever, 1984'te Karataş Yağ Sanayi'nden aldığı fabrika için büyük yatırımlar yapmıştı. Ancak verimli bulunmadığı için 1999 Haziran ayından bu yana üretimi durdurulmuştu. Hatta 110 işçinin de sözleşmesi feshedilmişti. Satış konusunda taraflar bir açıklama yapmadı.

Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, piyasalarda 110 bin ton yıllık kapasiteli Unilever Yağ'ın Ülker'e 10 milyon dolara satıldığı öne sürülüyor. Bölgeye yönelik tüm üretimini Çorlu'daki fabrikasında yapmaya devam eden Unilever'in, fabrika satışı için Ülker Grubu ile bir aydır görüşme halinde olduğu belirtildi.

İHRACAT YAPACAK

Ülker, önümüzdeki günlerde Adana'da satın aldığı bu fabrkada üretime başlayacak. Bunun için Unilever tarafından fabrikada yoğun bir bakım çalışması yapılıyor. Çünkü sözleşme gereği fabrika Ülker'e çalışır vaziyette deveredilecek.

Piyasalarda Unilever'in çalıştıramadığı fabrikayı Ülker'in ihracata yönelik olarak tam kapasiteyle çalıştıracağı konuşuluyor. Bizim Yağ markası ile üretim yapan Ülker, daha önce de yine Adana'da Girişken ailesinin sahibi olduğu Pak Yağ'ı satın almıştı.

Adana'daki yağ fabrikasının Ülker'e satışı kesinleşti. Ancak fabrikanın devir işlemleri önümüzdeki günlerde tamamlanabileceğinden ne Unilever'den ne de Ülker'den kesin açıklama yapılmıyor.

Ülker Adana'daki bu fabrikanın başına geçtiğimiz günlerde DanoneSa'dan transfer ettiği Ahmet Keçeciler getirildi. Piyasada fabrikanın 10 milyon dolara (61.5 trilyon lira) satıldığı konuşuluyor. Konunun uzmanları böyle fabrika için 10 milyon doların az olduğunu söylese de bir yıldır atıl olan fabrika için bu fiyatın Unilever'e cazip geldiği belirtiliyor.

Yaklaşık bir yıldır atıl duran Adana'daki fabrika, piyasada Türkiye'nin son teknolojiyle donatılmış yağ fabrikası olarak gösteriliyor. Bu fabrikanın yeni sahibi olan Besler Yağ Sanayi, tesiste Bizim ve Terem Yağ markalarını üretecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı