« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ülker muradına erdi: 74-71

İki takımın da Euroleague’e ’tamam mı, devam mı’ niteliğindeki müthiş maçtan temsilcimiz galip çıktı. 5/6 üçlük isabetiyle oynayan Haislip, zaferin mimarı oldu.

Doğan Hakyemez
SON GÜNCELLEME
EUROLEAGUE C Grubu’nda her iki takım için de "tamam mı devam mı" maçında temsilcimiz Ülker, İtalyan rakibi MP Siena’ya üstünlük sağladı ve TOP 16 vizesini aldı: 74-71. Ülker, bu son maçında Siena’yı yenip yoluna devam ederken Haislip (25 sayı, 8 ribaunt, 6’da 5 üçlük) ortaya koyduğu inanılmaz performansla dikkati çekti.

Oyuna Stefanov, İbrahim, Gulyas, Haislip, Trepagnier beşiyle başlayan Ülker, daha ilk periyotta oyuna ağırlığını koydu. Haislip’in pota dibinden ve dışardan attığı isabetli atışlar bir anda Ülker’i öne geçirdi. Bu oyuncuya Gulyas ve İbrahim de eşlik edince, Siena’da Hamilton’ın basketlerine karşın temsilcimiz ilk çeyreği 24-19 önde kapadı. Ülker bu çeyrekte iyi hücum etmesine karşın savunmasında açıklar verince aradaki farkı bir türlü açamadı.

İkinci periyotta ise, isabetli üçlüklerle (Haislip-Cüneyt-Ömer) ve pota dibinde Gulyas’ın etkili oyunuyla farkı 10 sayıya çıkarttı. Bu bölümde alan savunmasına dönen rakibi karşısında iyi hücum eden turuncu yeşilliler, savunmasını da düzeltince soyunma odasına 39-29 üstün gitti.

Üçüncü çeyrekte Siena oyuna Zukauskas’ı aldı. İtalyan ekibi M.Zukauskas ve Chiacig’in sayılaryıla oyunu eşitledi. Ancak Haislip, attığı üçlüklerle farkın kapanmasına izin vermedi. Stefanov’un 5 sayısıyla da Siena bu bölümü 21-18 önde geçmesine karşın son bölüme Ülker 57-50 önde girdi.

bölümünde Siena savunma ve hücumda oyuna ağırlığını koyan taraftı. Sinir harbi savaşına dönen maçta bitime 5.40 dakika oyun elektriklendi. Maçın hakemi, Mirsad’a yumruk atan Thomas’ı oyundan atarken, Ülker’den de olaya karışan Ömer’i diskalifiye etti. Kaukenas ve Hamilton’ın isabetli atışları ise bitime 2 dakika kala Siena’yı öne geçirdi ve kalan dakikalar müthiş bir mücadele içinde geçti. Ancak oyunun başından beri Ülker’de inanılmaz kötü oynayan Trepagnier, arka arkaya attığı 2 üçlükle Ülker’e zaferi getirdi.

Ülker’in maçın kazanmasındaki ikinci etken ise attıkları 13 tane isabetli üçlüktü. Bu üçlüklerden 5 tanesini Haislip’ten yiyen Siena’nın koçunun yapacağı bir şey de yoktu. Turuncu yeşillilerde bu karşılaşmada eksik olan iki şeyden biri, oyun kurucularının etkisizliğiydi. İkincisi de Haislip ve Gulyas’ın yanına oyun boyunca birinci periyotta İbrahim ve üçüncü periyotta Stefanov’un dışında hiçbir oyuncunun katkı vermemesiydi.

l SALON: Abdi İpekçi

ÜLKER: Stefanov (**) 5, Mirsad (**) 5, Trepagnier (***) 11, İbrahim (***) 8, Haislip (*****) 25, Ömer (**) 6, Gulyas (****) 11, Cüneyt (**) 3

MP SIENA: Kaukenas (***) 19, Stonerook (**) 9, M.Zukauskas (**) 5, Boisa (*) 3, Hamilton (***) 14, Woodward (*) 2, Chiacig (**) 6, Eze (*) 5, Thomas (*) 8

l
1.PERİYOT: 24-19, l DEVRE: 39-29,

l 3.PERİYOT: 57-50

l DİSKALİFİYE: Ömer (Ülker), Thomas (Siena)

Bunları da Beğenebilirsiniz