« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ülke'nin en büyük organizasyonu olacak

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, FIBA 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın, tüm dünya tarafından izlenen, ülkenin en büyük organizasyonu olacağını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Demirel, FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann ile CNBC-e TV'de canlı yayınlanan bir programa katıldı. Demirel, kuraları yarın çekilecek şampiyona ile ilgili soruları yanıtlarken, “Dünya Şampiyonası, dünya medyası ve dünya otoriteleri tarafından en yüksek düzeyde takip edilen, Türkiye'nin bugüne kadar düzenlediği en büyük organizasyon olacak.

Bugüne kadar ülkemizde bir Dünya Futbol Şampiyonası düzenlenemedi, olimpiyatlar düzenlemedi, Dünya Atletizm Şampiyonası düzenlemedi, ama ilk kez, 16. Dünya Basketbol Şampiyonası ülkemizde düzenlenecek” dedi.
Şampiyonayı, ülke sporu için, Türk basketbolu için son derece önemli bir organizasyon olarak gördüklerini dile getiren Demirel, şöyle konuştu:
“Hem sportif, hem organizasyon olarak başarıyla altından kalkarsak, inanıyorum ki gerek olimpiyatlar, gerek diğer takım sporları için çok büyük bir referans yapmış olacağız. Bunun için tüm hazırlıklarımızı olanca gücümüzle sürdürüyoruz. Bu anlamda Bakanlığımızın, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün özellikle tesisler anlamında bize verdiği destek çok büyük.

Tesisler konusunda biraz gecikmemiz var. Ankara ve İstanbul'da yapılan çalışmalar belki bir ay daha aksayacak, ama şubat sonu, mart sonu gibi iki salonun da biteceğini umuyorum. Ataköy'deki salon da mart sonuna kadar tamamlanmış olacak ve buralarda 'test event'ler dediğimiz organizasyonlar düzenleyeceğiz. FIBA yetkilileri de burada olacak. Salonda bir aksaklık var mı, onları kontrol edecek. 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında yapılacak Dünya Şampiyonası'na, inşallah her şey hazır olarak yaklaşmış olacağız.”

“TANITIM KATKISINI PARAYLA ÖLÇEBİLMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Turgay Demirel, Japonya'da düzenlenen bir önceki şampiyonayı 1 milyar kişinin televizyonlardan izlediği, yaklaşık 200 kanaldan yayın yapıldığını hatırlatarak, “Bunun ülkemize tanıtım katkısını parayla ölçebilmek mümkün değil. Bunun bize ne gün döneceğini de söylemek mümkün değil. Bu organizasyonlara ev sahipliği yapmak, burada dünyanın tüm yıldızlarını ağırlamak, önümüzdeki yıllarda hem Türk basketboluna, hem Türk sporuna, hem de Türkiye ekonomisine gerçekten çok büyük etki ve katkı yapacaktır” diye konuştu.

Türkiye'nin, şampiyonadaki hedefinin, bugüne kadar alınan 9'unculuk ve 6'ncılıktan daha iyi bir derece elde etmek olduğunu da dile getiren Turgay Demirel, şöyle devam etti:
“Mümkünse madalya almak istiyoruz. Bunun için hem teknik ekibimiz, hem sporcularımız çok motive durumdalar. Bir hafta önce milli takım menajerlerimizle beraber ABD'deydim. Hem Hidayet'in, hem Ersan'ın maçlarını ben de izledim. Ayrıca daha sonra menajerlerimiz Barbaros Akkaş ile Harun Erdenay, Mehmet Okur'un yanına gittiler, onun maçını da izlediler. Hepsi, Dünya Şampiyonası'nda forma giymek ve başarılı olmak için sabırsızlanıyorlar.

Aynen 2001'de olduğu gibi yeni bir '12 Dev Adam' efsanesi yaratmak istiyorlar. İnşallah, herhangi bir sakatlık olmaz ve sahaya tam kadro çıkabiliriz. Burada seyircimizin desteğiyle belki de çok güzel, çoşkulu günler yaşayabiliriz.”

BAUMANN: “SALONLAR İLK GÜNDEN DOLACAK”

FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann da, dünya basketbolu için büyük bir dönemde olduklarını ve pek çok ülke insanının, şampiyonayı televizyonlardan izleyeceğini kaydederek, “Türkiye federasyonunun kuşkusu olmasın, salonlar ilk günden itibaren dolacak. Bazı ülkeler, pek çok izleyiciyi de beraberinde getirecekler. Eminim ki Basketbol Federasyonu'nda bilet kalmayacak” dedi.

Baumann, maçların oynanacağı salonların, ihtiyaç duyulan standartlara uygun olduğunu, bu arada, Ankara ve İstanbul'daki çalışmaların da sona ermesini beklediklerini söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler