"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ülkemizdeki trafik kazaları ne zaman son bulacak?

Güzin Abla

Kartal'dan Mustafa

SEVGİLİ Güzin Abla, sorunum bir aşk öyküsü ya da güzellik sorunu değil. Ama bence çok daha ciddi ve önemli bir sorun: Trafik kazaları. Babasını bir trafik kazasında kaybetmiş bir gencim. O zaman yandık yakıldık, ama bakıyorum ülkemde bu açıdan değişen pek bir şey yok. Acaba neden bu trafik kazalarını durduracak bir şeyler yapılmıyor? Evladını Bağdat Caddesi'nde sorumsuz bir genç nedeniyle toprağa veren baba, İstanbul'dan Ankara'ya boş yere mi yürüdü? Bağdat Caddesi'nde, Anadolu yollarında ya da otobanlarda her gün kazalar oluyor ve sorumsuz kişiler nedeniyle pek çok ailenin ocağı sönüyor. Buna bir çözüm getirilemez mi? Hemen her gün gazetelerde, TV'lerde en az birkaç kişinin ölüm haberini duyuyoruz. Bunun en büyük sorumlusu trafik canavarı. ‘‘Herkes kendi hayatını güvence altına alma hakkına sahiptir’’ diyor anayasa. Ama gerçek tam tersi. İnsanlar yakınlarının ölüm haberiyle karşılaşmak korkusu içinde yaşıyor. Hız tahdit levhalarına, trafik lambalarına aldıran kim? Hatta kırmızı ışıkta duran sürücüye küfürlerle saldırılıyor. Sille tokat girişiliyor. Her gün yüzlerce yeni araba trafiğe çıkıyor ama trafik yasası değişmiyor, yeni düzenlemeler getirilmiyor. İstanbul gibi kentlerin kalabalığı içinde dolaşabilecek otomobillerin sayısına sınır konmuyor. Ehliyet alacak kişilerde belirli bir eğitim ve zeka düzeyi aranmıyor. Ve bunun gibi neler neler, hiç düşünülmüyor. Aileler kedere boğulmasın, hayatlar sönmesin. Lütfen trafik sorununa daha fazla eğilinsin. Trafik canavarına dur denilsin. Sesimizi duyurun Güzin Abla.

YAZINIZI olduğu gibi yayınlıyorum sevgili oğlum. Babanız için çok üzüldüm. Allah sabırlar versin. Dediğiniz gibi trafik konusunda bir an önce harekete geçilmeli, yasa neden değişmiyor bilemem. Gün geçmiyor ki, trafik kazası nedeniyle bir ölüm haberi duyulmasın. Ülkemizde trafik kazaları ne kıymetli insanları aramızdan aldı. Hiç değilse bundan sonra bir şeyler yapılmalı. ‘‘Trafik canavarı’’ dedikleri aslında içimizdeki sorumsuz insanlar değil mi?

FAKS: 0212 677 04 21

X