Gündem Haberleri

  Ülkemin ellerinden öperim

  Muammer ELVEREN / PARİS
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Şiir Akademisi ve Mallarme Akademisi üyesi, şair ve Hürriyet yazarı Özdemir İnce’ye Fransa’da yayınlanan ve Max Jacob Şiir Ödülü’ne layık görülen 3. şiir kitabı "Mani est vivant!" için ev sahipliğini Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serpil Varol’un yaptığı Paris Champs Elysees bulvarındaki turizm ofisinde bir davet verildi.

  Özdemir İnce yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi: "Sizlerin huzurunda ve tanıklığınızda ülkeme ve Cumhuriyetime teşekkür ediyorum. Anadan doğma inatçı bir muhalif şair, entelektüel ve gazeteci için böyle bir toplantı düzenlendiğinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ülkem bana, sıradan bir evladına böyle bir buluşma düzenleyerek edebiyatımıza onur verdi. Ülkemin ellerinden öperim. Sevgili dostlar hoş geldiniz, onur verdiniz."

  GÖZÜPEK ŞAİRİNÖDÜLÜ

  Davete katılan ve Akdeniz şiiri alanında uzmanlaşmış seçkin bir yayınevi olan Al Manar Yayınevi’nin Direktörü Alain Gorius, 60 yıl önce tüm ailesiyle birlikte Naziler ve Fransız işbirlikçilerinin ihbarlarıyla tutuklanarak Drancy katliamında yaşamını yitiren 20. Yüzyıl’ın en sert ve gözüpek şairlerinden Max Jacob adına verilen Şiir Ödülü’nün 12 Nisan akşamı saat 18.30 da tanınmış şair, yazar ve edebiyatçıların davet edildiği Paris’teki ’Ulusal Kitap Merkezi-Centre National du Livre’de düzenlenecek törenle Özdemir İnce’ye verileceğini belirtti.

  Sizi kutluyorum

  Özdemir İnce’nin onurlandırıldığı gecenin açılış konuşmasını yapan Paris Büyükelçisi Osman Korutürk, "Değerli şair ve yazar Özdemir İnce ile dostluğumuz Berlin’de görev yaptığım döneme dayanıyor. Fransa’da yayınlanan kitabı ve layık görüldüğü ödül için kendisini kutluyorum" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı