Gündem Haberleri

  "Ülkede 'ileri demokrasi'den söz etmek aymazlıktır"

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
  23.05.2011 - 19:19 | Son Güncelleme:

  CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Bir yanda ’ileri demokrasi’ lafları, öbür yanda sabahın beşinde yazılmamış kitaptan, bilgisayarındaki kitaptan dolayı tutuklanan gazeteciler. Bir yanda ’ileri demokrasi’, bir yanda pankart açmış çocukların tutuklu kalması. Bu ayıpların yaşandığı bir ülkede ’ileri demokrasi’den söz etmek bir aymazlıktır" dedi.

  Antalya’da CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin Meltem Mahallesi’nde yaptırdığı stüdyo muhtarlık evinin açılışına, CHP Antalya Milletvekili adayları Deniz Baykal, Osman Kaptan, CHP’li belediye başkanları ile çok sayıda mahalleli katıldı. Mahalle halkının büyük ilgi gösterdiği Deniz Baykal, demokrasinin temel taşının muhtarlık olduğunu, her şeyin de muhtarlıkla başladığını söyledi.

  En güzel seçimin de muhtarlıkta yapılan seçim olduğunu dile getiren Deniz Baykal, "Çünkü doğrudan seçimdir. Partiler arada yoktur, isteyen aday olur. Halk kimi isterse ona oy verir ve muhtar öyle seçilir. Ve ülkemizin temel idari birimi olan muhtarlığı o yönetir. Muhtarlığın hem cumhurbaşkanıdır, hem başbakanıdır, hem milletvekilidir, muhtarlık bölgesinin temsilcisidir. Bu yönüyle o bölgedeki tüm olumlu olumsuz olaylardan o sorumludur" diye konuştu.

  Böyle bir seçimle gelmiş temsilcinin, muhtarın bulunmasının demokrasi bakımından büyük kazanç olduğunu dile getiren Deniz Baykal, "Bunun kıymetini bilmek ve bunu çok iyi desteklemek lazımdır. Muhtarlık eğer başarılı olursa bir ülkenin, bir bölgenin bir ilin yönetim sorunlarının önemli bir kısmı denetim altına alınmış olur. O nedenlerle biz daima muhtarlarla, belediyeler arasında çok yakın bir işbirliği olması gerektiğine inanıyoruz. Bu işbirliğini Antalya’da memnuniyetle görüyorum" diye konuştu.

  Ülkede ileri demokrasiden söz edildiğini belirten Deniz Baykal, şöyle devam etti:

  "Bir yanda ’ileri demokrasi’ lafları, öbür yanda sabahın beşinde yazılmamış kitaptan, bilgisayarındaki kitaptan dolayı tutuklanan gazeteciler. Bir yanda ’ileri demokrasi’ sözleri, bir yanda ’parasız eğitim istiyoruz’ diye pankart açmış çocukların aylarca, yıllarca tutuklu kalması, yargılanması ve mahkum olması. Bu ayıpların yaşandığı bir ülkede ’ileri demokrasi’den söz etmek bir aymazlıktır. İleri demokrasiden söz etmeyi bırakın da muhtarlara sahip çıkın. Demokrasi muhtarlıktan başlar. Muhtarları güçlendirin, sorunlarını çözün, yetkilerini artırın ve muhtarlara destek olun."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı