İZMİR HABERLERİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de

AA / Tolga Albay
30.12.2014 - 19:50Son Güncelleme : 30.12.2014 - 19:50

- Elvan: "Biz gerekli talimatları verdik, yasal süreçler tamamlanır tamamlanmaz limanın tarama işlemlerinin gerçekleşmesi için çalışmalara derhal başlayacağız" - "İzmirliler olarak Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ni alın ve işletin. Buna açığız"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Alsancak Limanı'na yeni kuşak gemilerin yanaşabilmesi ÇED süreci beklenen dip tarama projesinde yasal süreç tamamlanır tamamlanmaz çalışmaya başlayacaklarını belirterek İzmir'in liman kenti kimliğiyle yoluna devam edeceğini bildirdi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) aylık olağan meclis toplantısına katılarak bir konuşma yapan Elvan, İzmir'in Avrupa'nın ve bu coğrafyanın önde gelen merkezlerinden birisi yapılabilmesi için kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşların tek bir hedefe odaklanması gerektiğini belirtti.

İzmir'in diğer kentlere göre mukayeseli üstünlüğe sahip olduğunu, kentin önüne konan hedeflerin yakalanması için bakanlığının her tür desteği vereceğini dile getiren Bakan Elvan, İzmir'in bir liman şehri olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Bazı kesimlerin, Çandarlı'daki liman projesi nedeniyle Alsancak Limanı'nın kaldırılacağı ya da başka amaçlarla kullanılacağı yönünde iddialarının bulunduğunu, bunların doğru olmadığını, Alsancak Limanı'nın kapasitesinin 1 milyon TEU'dan 3 milyon TEU'ya çıkarılacağını söyleyen Elvan, "Arkadaşlar İzmir öyle bir il ki, 3 milyon TEU'luk Alsancak da 12 milyon TEU'luk Çandarlı limanı da bu bölgeye yetmeyecektir. Bu bölge bu kadar hızlı gelişecektir. Bunları kim söylüyorsa doğru söylemiyor. Bunlara hiçbir şekilde itibar etmeyiniz" dedi.

- Tarama projesi

İzmir Limanı tarama çalışmalarına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bir başvurunun bulunduğunu, bunun takipçisi olduklarını ifade eden Elvan, "Bugün buraya gelmeden önce Çevre ve Şehircilik Müsteşarıyla görüştüm bu konuya eğilmeleri ve bir an evvel neticelendirmeleri gerektiğini ifade ettim. Yasal süreçler elbette önemli, o süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Ama şundan emin olunuz ki bu yasal süreçlerin ben bakan olarak takipçisi olacağım. Yasal süreçlerin tamamlanmasını müteakip o limanın taranması işi geliyor. Şu an draft 9 metre civarında. Büyük gemilerin yanaşması mümkün değil, bunun 14-15 metreye çıkarılması için proje hazır. Biz gerekli talimatları verdik, yasal süreçler tamamlanır tamamlanmaz limanın tarama işlemlerinin gerçekleşmesi için çalışmalara derhal başlayacağız" dedi.

İzmir'de mahkeme kararıyla engellenen projeler bulunduğuna dikkati çeken Bakan Elvan, projeler gündeme geldiğinde dava açmak yerine tüm ilgili kurumların bir araya gelip samimi bir şekilde meseleyi halletmesi gerektiği görüşünü bildirdi.

Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir taraftan biz bir yatırıma başlayacağız diğer taraftan bir belediyemiz mahkemeye gidecek, yürütmeyi durdurma kararı verilecek, bunlar doğru şeyler değil. Bizler medeni insanlarız, bir araya gelip kendi içimizde konuşup tartışıp neticelendirmemiz lazım. Yoksa İzmir zarar görür."

- Yat limanları

Ulaştırma Bakanı Elvan, İzmir için planlanan 9 yat limanı projesinden 7'sinin sorunsuz yürüdüğünü, İnciraltı ve Karşıyaka'daki projelerde ÇED süreçleriyle ilgili sıkıntı yaşandığını, yerel yönetimlerin desteğinin sağlanmasıyla bu projeleri hızla hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

Hiçbir yat limanı projesini iptal etmediklerini, yapmaya hazır olduklarını anlatan Elvan, basında yer alan bazı eleştirilerin hoş olmadığını, bir milletvekiline yakışmayan ifadelere rastladıklarını söyledi.

İzmir'de denizciliği geliştirme konusunda kararlı olduklarını ifade eden Elvan, "Aziz (Kocaoğlu) Bey'in uzlaşmacı yönü olduğunu biliyorum. Bir şeyler yapmak istiyorsak birbirimizi eleştirerek mesafe alamayız. Ben siyaseten nasıl prim yapabilirim düşüncesiyle hareket ediliyorsa bu, 'o işlerin yapılmasını istemiyorum' demektir. Bunu bir yana bırakacağız. Birlikte çalışacağız, eksiklerimizi göreceğiz, süreci birlikte götüreceğiz" diye konuştu.

- İzmirliler'e 2 öneri

İzmir'de yapımı süren karayolu ve demiryolu projeleri hakkında bilgiler veren Elvan, Kemalpaşa'da yapımı devam eden lojistik merkezin Türkiye'nin en büyüğü olacağını belirterek İzmir iş dünyasının burayı işletebileceğini söyledi.

Elvan, şöyle konuştu:

"Bir öneride bulunmak istiyorum, İZTO, EBSO, sivil toplum kuruluşları olarak bir araya gelin yap-işlet-devret modeliyle alın, işletin bu merkezi. Biz açığız ve hazırız. İzmirliler olarak alın bu merkezi ve işletin. Altyapısını bitirdik. Bu merkez ihracatımızın en önemli merkezlerinden bir tanesi olacak.

Biz demiryollarının işletilmesini sertleştireceğiz. Demiryolu altyapılarını yine TCDD olarak biz yapacağız ama işletilmesini özel kesime açacağız. Yine bir araya gelin, demiryolu işletmeciliğinde faaliyet gösterin. İzmir'in potansiyelini değerlendirelim, avantaja dönüştürelim."

Sabuncubeli Tüneli projesini yüklenen firmanın iflas etmesi sonrası projeye yönelik sorular ortaya çıktığını anlatan Elvan, projenin zamanında bitirileceğini, bu konuda şüphe duyulmaması gerektiğini kaydetti. Konak Tüneli Projesi'nin de siyaset malzemesi yapılmasının yanlış olduğunu dile getiren Elvan, Mayıs 2015 itibarıyla tünelin tamamlanacağını bildirdi.

Gaziemir'de açılacak yeni fuar alanına kavşak yapımı konusunda Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocaoğlu ile görüştüklerini, bölgede fuar alanından biraz daha ileride bir köprülü kavşak projesinin bulunduğunu belirten Elvan, "Arkadaşlarıma talimat verdim. Eğer bizim planladığımız bu köprülü kavşak projesi daha uzun vadeliyse belediyeye izin verin fuar için köprülü kavşak yapımına hemen başlasın dedim. Biz başkanımızla anlaştık, tereddüttünüz olmasın" ifadesini kullandı.

Toplantıda İZTO üyelerinin sorularını da yanıtlayan Bakan Elvan, bir üyenin "İzmir'den Çeşme'ye rüzgar pervanesi taşıyan araçların geçişine hiçbir yolda izin verilmediğini" belirtmesi üzerine konuyu Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu'na sordu. Uraloğlu, mevcut yönetmeliklere göre yarattığı taşıma riski nedeniyle pervane taşıma araçların geçişine izin verilemediğini, geçişlerin kaçak yollarla yapıldığını ifade etti.

Bunun üzerine Elvan, "Böyle bir şey olabilir mi, yönetmelikse biz çıkaracağız, başka birisi çıkarmayacak. Bakanlar Kurulu'ysa Bakanlar Kurulu'na götüreceğiz. Varsa bir sorun çözeceğiz. Detaylı bilgi alalım gerekli değişikliği yaparız" dedi.

Bir üyenin, İzmir Körfezi'nde tekne-park yapımı konusunda destek beklediklerini ifade etmesi üzerine ise Elvan, yer gösterilmesi konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocaoğlu'nun yardımcı olmasını istedi. Kocaoğlu ise, "Yapmak kolay izin almak zor. İzin işini halledin biz yapalım" dedi. Bu sözler üzerine Elvan'ın "Biz çok problemli mi görünüyoruz" esprisi salonda gülüşmelere neden oldu.

Elvan, bürokratik yazışmaların uzun sürmesini kendisinin de eleştirdiğini, bir an evvel sorunların çözülmesi yaklaşımında olduğunu, yatırımcıların lehine kararlar almaya çalıştıklarını ifade ederek, "Yasaların vermediği bazı hakları bir bürokratın sümenaltı ederek tutma hakkı yok. Bu konuda çok hassasız. Herhangi bir şikayetiniz olması halinde süratle adım atar, gerekli tedbiri alırız" dedi.

- Körfez Tarama Projesi

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise İzmir Limanı yaklaşım kanalının derinleştirilmesi projesinin 23 yıldır konuşulduğunu, bu konuda artık mesafe alınması gerektiğini ifade etti. Demirtaş, 50 milyon dolarlık projenin başlaması halinde körfezin taranmasıyla ortaya çıkan çamurla körfez içinde bir ada yapılabileceği, bu adanın da İzmir'in plajı olabileceği, aynı zamanda İnciraltı-Çiğli körfez geçişinde de kullanılabileceği önerisinde bulundu.

Bu arada Bakan Elvan'ın Kemalpaşa Lojistik Merkezi ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ziyaretleri iptal edildi.

Bakan Elvan, İZTO'daki programının ardından AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na geçti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı