İZMİR HABERLERİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan İzmir'de

AA / Efsun Yılmaz
30.12.2014 - 15:36Son Güncelleme :

- Bakan Elvan: - "Çandarlı'da liman yapılması Alsancak Limanı'nın kapatılması demek değil. İzmir hem Alsancak hem Çandarlı hem diğer limanları kaldıracak potansiyele sahip. Biz İzmir'i transit taşımacılığın merkezi yapmak istiyoruz"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çandarlı'da liman yapılmasının Alsancak Limanı'nın kapatılması anlamına gelmediğini söyleyerek, "İzmir hem Alsancak hem Çandarlı hem diğer limanları kaldıracak potansiyele sahip. Biz İzmir'i transit taşımacılığın merkezi yapmak istiyoruz" dedi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı ziyaret eden Elvan, kentteki projeler hakkında bilgi aldı.

İzmir'in bir liman kenti olduğunu ve liman kenti olmaya devam edeceğini kaydeden Elvan, "İzmir Limanı'na yönelik olarak değişik beyanatlar veriliyor, hiç ilgisi, aslı olmayan yorumlar yapılıyor. Bunlar son derece yanlış. İzmir insan altyapısı ile gerçekten çok önemli bir kapasiteye sahip" dedi.

Büyümenin gerçekleşmesi için yüksek rekabet gücü ve mukayeseli üstünlüğün olması gerektiğine dikkati çeken Lütfi Elvan, İzmir'in deniziyle, limanıyla önemli bir güce sahip olduğunu dile getirdi.

Alsancak Limanı konusunda değişik mahkeme kararlarının bulunduğunu ve sıkıntıların yaşandığını ifade eden Elvan, 1 milyon TEU olan kapasiteyi, 3 milyon TEU'ya çıkarmak istediklerini, bir taraftan kruvaziyer bir taraftan da yük taşımacılığı yapabilmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Mahkemece "yürütmenin durdurulması" kararının verildiğini, konuyu bir daha Özelleştirme İdaresi ile konuşacaklarını anlatan Lütfi Elvan, şöyle devam etti:

"Tüm tarafların evet diyeceği bir planının yürürlüğe konması önemli. Bakanlığımız, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, valilik ve tüm kesimlerin katılımıyla ortak yol haritası çıkarılabilir. İzmir'i bir liman kenti olarak görüyoruz öyle görmeye devam edeceğiz. Çandarlı'da liman yapılması Alsancak Limanı'nın kapatılması demek değil. İzmir, hem Alsancak hem Çandarlı hem de diğer limanları kaldıracak potansiyele sahip. Biz İzmir'i transit taşımacılığın merkezi yapmak istiyoruz. Diğer limanlarla kıyasladığınızda İzmir'in avantajı var. Ulaşmak istediğiniz güzergahlara baktığınızda bir tarafta Afrika, Ortadoğu, Avrupa. İzmir gerçekten önemli bir transit merkez olabilecek konuma sahip, bu potansiyeli değerlendireceğiz. Bunun takipçisi olacağız."

- Diğer projeler

İzmir yatırımları, çalışmaları için eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve personele teşekkür eden Lütfi Elvan, kentle ilgili başka projelerin de olduğunu anlattı.

Üniversitelere bakıldığında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kentin önemli bir altyapıya sahip olduğunu dile getiren Elvan, İzmir'in bir yazılım merkezi olabileceğini dile getirdi.

Ankara ve İzmir'i yüksek hızlı tren ile bağlayacaklarını, bu projeyi hızla tamamlayacaklarını kaydeden Lütfi Elvan, İstanbul İzmir Otoyolu Projesi'nin de önemli bir kazanım olduğunu, bu hattın da yüksek hızlı tren ile bağlanacağını söyledi.

Ulaşımda İzmir'e her türlü desteği vereceklerini söyleyen Elvan, şöyle devam etti:

"İzmir için başka projemiz lojistik merkez olması. İzmir'in rekabet gücünü yukarı çekeceğiz, özelikle sanayicilerin taşıma maliyetlerini aşağı çekeceğiz. Kombine taşımacılık dünyada konuşulan en önemli konulardan birisidir. Bu merkez, sanayinin motoru, lokomotifi, merkezi olacak. Eğer İzmir'deki sanayicilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız isterlerse lojistik merkezi yap işlet devret modeliyle verebiliriz. Bu da İzmir'in rekabet gücünü artıracak önemli bir avantaj."

Ziyarette İzmir Valisi Toprak, kente yatırımları için Bakan Elvan'a teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan İzmir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı