İZMİR HABERLERİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de

AA / Tolga Albay
30.12.2014 - 13:39Son Güncelleme :

- Bakan Elvan: - "Bizim bir yılda açtığımız tünel Cumhuriyetimiz'in kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünellerin 2,6 katıdır" -(Sabuncubeli Tüneli) 7 / 24 bazlı çalışır, tüneli zamanında tamamlarız. Hiç kimsenin kaygısı olmasın"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2015 yılında 118 kilometrelik 60'ın üzerinde tünelin açılışını yapacaklarını belirterek, "Bizim bir yılda açtığımız tünel Cumhuriyetimiz'in kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünellerin 2,6 katıdır" dedi.

İzmir programı kapsamında Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i makamında ziyaret eden Bakan Elvan, burada yaptığı konuşmada Torbalı ilçesinin hızla gelişen bir sanayi merkezi olduğunu, nüfusunun yılda ortalama yüzde 4- 5 civarında arttığını, kentin altyapı sorunlarının çözümü için bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini belirtti. İlçe girişinde Aydın - Ödemiş - İzmir demiryolu hatlarının buluştuğu alanın görüntü kirliliği içerdiğini, kent içinde kum yığınları, traversler ve iş makinelerinin bulunmasının hoş olmadığını ifade eden Elvan, gerekli talimatı verdiğini, söz konusu bölgenin boşaltılarak yeşil alana çevrileceğini söyledi.

İzmir - Aydın otoyolunda ihtiyaç duyulan 3 üst geçidin yapılacağını, köprülü kavşak yapımı konusunda da ya gerekli çalışmanın yapılacağını bildiren Elvan, Menderes - Gümüldür arası bölünmüş yol proje ihalesinin askıya çıkarıldığını, Seferihisar, Kuşadası ve Selçuk'a uzanan yol için de ihalenin tamamlandığını, yoğunluğu fazla olan tüm güzergahlara bölünmüş yol yapılacağını ifade etti.

Gazetecilerin, "bazı ilçe belediyelerinin üst ve alt geçit yapımı konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden eşit hizmet alamadıklarını iddia ettiğini" hatırlatarak bu konudaki değerlendirmesini sorduğu Bakan Elvan, belediyelerin vatandaşa hizmet için var olduğuna vurgu yaparak büyükşehir ve ilçe belediyelerin birlikte hareket etmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Elvan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyeler birlikte beraber hareket etmesi son derece önemli. Eğer burada bir problem yaşanıyorsa, 'bu ilçe belediye başkanı benim partimden değil, dolayısıyla ben buraya yatırım yapmak istemiyorum' gibi bir anlayış varsa ki olduğunu da zannetmiyorum, böyle bir şey kabul edilemez. Menderes veya Torbalı sınırlarında bir sorun varsa ve büyükşehiri ilgilendiriyorsa ve o da 'bu benim partimden değil ben buraya yatırım yapmam' diyorsa bu büyük bir yanlıştır" dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki kadro değişimlerine ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Elvan, konunun büyütülecek bir hadise olmadığı, bürokraside rutin olan değişimlerden birisi olduğu cevabını vererek şöyle devam etti:

"Tasfiye gibi bir durum söz konusu olamaz. Böyle bir anlayışı tasvip etmemiz mümkün değil. Kamu kurumlarında, bürokraside rutin değişimler söz konusu olur. Örneğin valimiz 3-4 yıl çalışıyor sonra başka bir yere gidiyor. Karayolları'nda da durum farklı değil. Biz özellikle daha fazla motivasyonu sağlamak, daha hızlı koşabilmek adına böyle bir şeyi tercih ettik. Bunu başka bir şeye bağlamak çok doğru değil, büyütülecek bir hadise de değil."

- Sabuncubeli Geçidi

Sabuncubeli Tüneli projesinin son durumuna ilişkin soru üzerine, Yap-İşet- Devret modeliyle ihale edilen tünelde yüklenici firmanın iflas etmesi nedeniyle 4 Kasım itibarıyla çalışmaların durduğunu hatırlatan Bakan Elvan, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün firmaya gerekli uyarıları yaptığını ifade ederek şunları söyledi:

"Önümüzde şöyle bir resim var. Arkadaşımıza bir süre verildi ve en kısa sürede bu sorunu çözmesi istendi. Birinci alternatif tüneli istenilen niteliklere haiz başka bir yükleniciye devredecek. Tabi Karayoları Genel Müdürlüğü'nün uygun görmesi halinde. Yap -İşlet- Devret modeli çerçevesindeki şartlar neyse o yüklenicide aranacak. Devretmesi mümkün değilse, devredemez ise, neticede bir kredi kullanımı da söz konusu, bu yüklenici fesih edilecek. Fesih edilmesi halindeyse önümüze iki alternatif çıkıyor. Birincisi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tünelin bitirilmesi. Biz bunu yaparız. Toplam 60 milyon dolarlık bir proje. Bizim için çok büyük bir proje değil. Yılda 12-13 milyar liralık harcama yapan Genel Müdürlüğümüz için bu büyük bir proje değil. Veyahut tekrar ihaleyle bu işi verebiliriz. Bunun kararını gelişmelere bağlı olarak vereceğiz."

Her biri 4 kilometre olan tüpü tünelin 3 kilometrelik bölümünün bittiğini, iki taraftan bin 500 metrelik kısımların delindiğini anlatan Elvan, projenin yarım kalacağı kaygısının olmaması gerektiğini dile getirdi.

Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devletin hiçbir işi yarım kalmaz, hele bizim dönemimizde hiç kalmaz. Geçmişle kıyaslamayın. Bir yatırım 20 senede 40 senede bitiyordu. 7 / 24 bazlı çalışır, tüneli zamanında tamamlarız. Hiç kimsenin kaygısı olmasın.

Bundan 10 yıl önce birisi 'Manisa - İzmir arasını 15 dakikaya indireceğiz' deseydi kimse inanmazdı. Biz bunları yapıyoruz. Biz 2014 ve 2015 yıllarını karayolları açısından tünel yılı ilan ettik. 2014 yılında 19 kilometrelik tünel bitirdik, 2015 yılında 118 kilometrelik 60'ın üzerinde tünelin açılışını yapacağız. 1923 yılından 2003 yılına kadar yapılan tünel uzunluğu 50 kilometredir. Bizim bir yılda açtığımız tünel Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünellerin 2,6 katıdır. Artık biz yoğun bir şekilde tüneller üzerinde çalışıyoruz"

Bakan Elvan, Sabuncubeli Tüneli'nde çalışan alt işletmelerde çalışan işçilerinin maaşlarının ödenmediği için yönünde şikayetlerin bulunduğunu, bu konuda da sorumluluklarının bulunmamasına rağmen çözümü konusunda talimat verdiğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
19 Ekim 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:37
 • Yatsı
  20:02
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı