İZMİR HABERLERİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de

AA / Tolga Albay
30.12.2014 - 12:34Son Güncelleme :

- Bakan Elvan: "Biz İzmir'e hizmet etmeye, İzmir'in ulaşım ve erişim alanında tıkanan yollarını açmaya devam edeceğiz" - "Öyle şeyler oluyor ki bir taraftan biz kamu olarak yatırıma başlıyoruz, diğer taraftan belediye mahkemeye başvuruyor. Biz böyle bir şey istemiyoruz"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılında bakanlığı tarafından İzmir'e 500 milyon liralık yatırım yapıldığını, bunun artarak devam edeceğini belirterek, "Biz İzmir'e hizmet etmeye, İzmir'in ulaşım ve erişim alanında tıkanan yollarını açmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Elvan, İzmir programı kapsamında uçakla geldiği Adnan Menderes Havalimanı’ndan trenle TCDD Torbalı İstasyonu’na geçti. Vali Mustafa Toprak, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin de eşlik ettiği Bakan Elvan, yapımı tamamlanan İzmir Banliyö Sistemi - İZBAN’ın istasyonunu inceledi.

Elvan, burada yaptığı konuşmada devlet ve yerel yönetim işbirliğiyle devam eden İZBAN’ın dünyada örnek gösterilen projeler arasında yer aldığını, projenin Uluslararası Taşımacılık Birliği tarafından ödüllendirildiğini belirterek halen hizmette olan Aliağa - Cumovası arasındaki 80 kilometrelik bölümün İzmir için vazgeçilmez bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

Hattın genişletilmesi için çalışmaların deva ettiğini, Cumaovası'ndan Tepeköy'e kadar olan kısımda çalışmaların hemen hemen bittiğini, sinyalizasyon ile ilgili az bir bölümün kaldığını anlatan Elvan, "İnşallah en geç 2015 Mayıs ayında bu hattı da tamamıyla hizmete sunmuş olacağız" dedi.

Tepeköy'den Selçuk'a kadar uzanan güzergahla ilgili TCDD'nin ihaleyi tamamlayarak ilgili şirkete yer teslimini yaptığını, ocak ayında kazmanın vurulacağını ifade eden Elvan, Aliağa'dan Bergama'ya kadar uzanan hatta yönelik TCDD'nin proje çalışmalarını tamamladığını, Kalkınma Bakanlığı'na yatırım programına alınması için başvurusunun yapıldığını kaydetti.

İzmir'i İstanbul'a bağlayacak olan yüksek hızlı trenin güzergahının Bergama'dan geçeceğine işaret eden Elvan, Bergama'dan Bursa ve Bursa'da Bilecik'e kadar olan kısımların yapım çalışmalarının devam ettiğine dikkati çekti.

- 4,9 milyarlık yatırım

İZBAN'ın bugüne kadar 222 milyon yolcu taşıdığını, projeye şu ana kadar 5,2 miyar liralık yatırım yapıldığını, bunun 1,2 milyar lirasının İzmir Büyükşehir Belediyesi kalan tutarın da TCDD tarafından karşılandığını söyleyen Elvan, "Biz İzmir'e hizmet etmeye devam edeceğiz. İzmir'in ulaşım ve erişim alanında tıkanan yollarını açmaya devam edeceğiz. İzmir bizim için çok önemli bir kent. Ege Bölgesi'nin kilidi konumunda olan, Ege'yi tetikleyecek, kalkınmasına, gelişmesine ivme kazandıracak olan en önemli kenttir.

Bu yıl Ulaştırma Bakanlığı olarak İzmir ili için harcadığımız para 500 milyon lira. Ulaştırma Bakanlığı'nın toplam yatırım tutarı 4,9 milyar lira. Önümüzdeki dönemlerde bu yatırım miktarı daha da hızlı artacak, gelişecek" dedi.

Bakan Elvan, bir yörenin, bölgenin kalkınması için tek bir hedefe odaklanmanın çok önemli olduğunu, hükumetin yerel yönetimlerden en önemli beklentisinin bu olduğunu söyledi.

Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olmazsa olmazların başında gelen tek bir hedefe odaklanmak, tek bir vizyon çerçevesinde, tek ses olmak, birlikte hareket etmektir. Biz sizlerden, tüm yerel yönetimlerden, kamu kurum ve kuruluşlarından bunu istiyoruz. Birlikte hareket edildiği taktirde yapamayacağımız şey yoktur. Öyle şeyler oluyor ki bir taraftan biz kamu olarak yatırıma başlıyoruz, diğer taraftan belediye mahkemeye başvuruyor. Biz böyle bir şey istemiyoruz. Nedir yahu, anlaşamayacağımız bir şey mi var ? Bakanlığımız, demiryolları, ilgili belediyeler, valiliğimiz, kaymakamlığımız ve sivil toplum kuruluşları oturur konuşur, anlaşırlar çalışmaya başlarız. Biz bunu istiyoruz. Bizim istediğimiz tek ses, tek hedef doğrultusuna odaklanmak. Bu sağlandığı taktirde İzmir'in çok hızlı bir şekilde gelişeceğine, kalkınacağına inanıyorum."

İzmir'in inanılmaz potansiyele sahip olduğunu, insan altyapısının daha iyi değerlendirildiği ve tek hedefe odaklanması durumunda kentin dünyada ses getirecek ve örnek olabilecek bir il konumuna rahat bir şekilde gelebileceğini kaydeden Elvan, "İnşallah bundan sonraki süreçte birik ve beraberlik içinde hareket ederiz. Önümüzde mayın tarlaları olmaz, hep birlikte İzmir'in kalkınması için çaba sarfederiz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, İzmir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı