ÇORUM HABERLERİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

AA / Kemal Karadağ,Fatih Mehmet Kürkçü
25.01.2015 - 16:44Son Güncelleme :

- "Bugün 'bakanlar ve başbakan kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebilecekler' diye haber yapılmış. Böyle bir şey yok" - "Şu anda meclis gündeminde olan tek maddelik internet ilgili husus ulusal güvenliğimizle alakalı, kamu düzeni ile alakalı" - "Tüm gelişmiş ülkelerde, ulusal güvenlikle ilgili her hadise bu çerçevede ele alınmaktadır. Hatta bizden daha katıdır. Bazı ülkelerde mahkeme kararı bile olmadan uygulama yapılabilmektedir"

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / Kemal Karadağ,Fatih Mehmet Kürkçü

ÇORUM (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM'deki yeni internet düzenlemesine ilişkin, "Bugün 'bakanlar ve başbakan kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebilecekler' diye haber yapılmış. Böyle bir şey yok. Okumamışlar bile. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. O tasarıyı, teklifi bir okusalardı bunu böyle söylemezlerdi. Belki okudular art niyetli olarak bunu yapıyorlar. Ama burada mesele kamu düzeni ve ulusal güvenlik" dedi.

Partisince düzenlenen il kongresine katıldıktan sonra Çorum Valisi Ahmet Kara'yı makamında ziyaret eden Bakan Elvan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Elvan, gazetecilerin "TBMM'de görüşülen yeni internet yasasının ne gibi değişiklikler getireceğine" ilişkin soruya verdiği cevapta, söz konusu yasasının ulusal güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili olduğunu söyledi.

- "İnternetle ilgili husus ulusal güvenliğimizle alakalı"

"Yeni internet yasasıyla, yeni yasaklar gibi böyle aslı astarı olmayan gerçekle hiç bağdaşmayan hükümetimizi tamamen karalamaya yönelik bir takım marjinal gruplar tarafından haberler yapılıyor" diyen Elvan, şöyle devam etti:

"Bunların kesinlikle gerçekle ilgisi yoktur. Şu anda meclis gündeminde olan tek maddelik internetle ilgili husus, ulusal güvenliğimizle alakalı, kamu düzeni ile alakalı. Eğer ulusal güvenliğimizi tehdit eden herhangi bir hadise internet ortamında, sosyal medyada vuku olması halinde ulusal güvenliğimizi ilgilendirmesi nedeniyle ilgili bakanlığın bu hususu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) bildirmesi, TİB'in de Erişim Sağlayıcılar Birliği'ne bildirerek geçici süre engellenmesi sağlanacak. Ama öncelikli olarak burada içeriğin çıkarılması istenecek. İçeriğin çıkarılmaması halinde de diğer tedbirler uygulanabilecek. Ama eninde sonunda mutlaka mahkeme kararı arıyoruz. Bu geçici bir karardır."

İnternetin yasaklanması diye bir hususun kesinlikle söz konusu olamayacağının altını çizen Bakan Elvan, burada mahkemenin vereceği kararın uygulanacağını vurguladı.

- "Bazı ülkelerde kurallar bizden daha katı"

Gelişmiş ülkelerde de ulusal güvenlikle ilgili hadiselerin de bu çerçevede ele alındığını ve bazı ülkelerde de bu durumun Türkiye'den daha katı olduğuna dikkati çeken Elvan, "İnterneti yasaklama' diye bir husus kesinlikle söz konusu değildir. 24 saat içerisinde ilgili taraf mahkemeye başvuracak ve mahkeme kararı ne ise ona göre hareket edecektir. Tüm gelişmiş ülkelerde, ulusal güvenlikle ilgili her hadise bu çerçevede ele alınmaktadır. Hatta bizden daha katıdır. Bazı ülkelerde mahkeme kararı bile olmadan uygulama yapılabilmektedir. Diğer taraftan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne baktığımızda ulusal güvenlikle ilgili hususlarda tedbirler alabileceğinizi ifade etmektedir. Yine Avrupa Konseyi'nin kararlarına baktığınızda da yine ulusal güvenlikle ilgili hadiselerde kısıtlama yetkisi verilmektedir. Ama biz her halükarda mahkeme kararını arıyoruz" diye konuştu.

- "Tasarıyı okumamışlar"

Başbakan ya da bakanların kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebileceğiyle ilgili haberlere de tepki gösteren Bakan Elvan, şunları kaydetti:

"Bugün 'bakanlar ve başbakan kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebilecekler' diye haber yapılmış. Böyle bir şey yok. Okumamışlar bile. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. O açıp tasarıyı, teklifi bir okusalardı bunu böyle söylemezlerdi. Belki okudular art niyetli olarak bunu yapıyorlar. Ama burada mesele kamu düzeni ve ulusal güvenlik. Biz bunu açıkça ortaya koyuyoruz. Benimle ilgili bir yazı yazılacak ve ben bunu engelleyeceğim. Böyle bir şey söz konusu değil. Ama hükümetimizi karalamaya yönelik bir karalamadan ibarettir."

"İnternette 4G döneminin ne zaman başlayacağı" yönündeki bir soruya da Elvan, çalışmaların devam ettiği cevabını verdi.

Bu konuyla ilgili teknik çalışmaların tamamlandığını ifade eden Elvan, bundan sonraki sürecin yasal olarak izlenmesi gereken süreçlerden oluştuğunu, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nun alacağı kararın ardından ihale sürecinin başlatılacağını kaydetti. Bakan Elvan, "İnternetteki 4G dönemindeki hedefimizi, 2015 yıl sonu olarak ortaya koyduk" dedi.

Türkiye'nin fiber altyapıyla ilgili önemli bir yol katettiğini söyleyen Elvan, "240 bin kilometrenin üzerinde şu anda fiber altyapımız var. Önümüzdeki yıllarda bu altyapıyı hızla gerçekleştireceğiz. Ülkemizin en ücra köşesine de hızlı interneti mobil telefonlarla olsun, sabit internet hatlarla olsun vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız" şeklinde konuştu.

Vali Kara'nın ardından Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaret eden Elvan, daha sonra kentten ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ocak 2015 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: haberi güncellenecektir.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı