ÇORUM HABERLERİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

AA / Kemal Karadağ,Fatih Mehmet Kürkçü,Gazi Nogay
25.01.2015 - 12:32Son Güncelleme : 25.01.2015 - 12:33

- "Katma değeri yüksek bir alan olan ekonomiye çarpan etkisine baktığımızda büyümeye kendi kapasitesinin yedi katı katkı sağlayan çağrı merkezlerini çok önemsiyoruz. Türkiye'de çağrı merkezlerinin ekonomiye katkısı 1,6 milyar liradır" - "2023 hedefimiz çağrı merkezlerinde 350 bin çalışana ulaşmak ve beş yıl içerisinde şu andaki sayıyı yani istihdam ettiğimiz 80 bin kişiyi üçe katlamak istiyoruz ve buna da ulaşacağımıza eminim"

AA / Kemal Karadağ,Fatih Mehmet Kürkçü,Gazi Nogay

ÇORUM (AA) - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Katma değeri yüksek bir alan olan ekonomiye çarpan etkisine baktığımızda büyümeye kendi kapasitesinin yedi katı katkı sağlayan çağrı merkezlerini çok önemsiyoruz. Türkiye'de çağrı merkezlerinin ekonomiye katkısı 1,6 milyar liradır" dedi.

Partisinin il kongresine katılmak üzere kente gelen Bakan Elvan, Türk Telekom'a hizmet veren Organize Sanayi Bölgesi'ndeki çağrı merkezinin açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada iletişim ve haberleşme alanında yapılan yatırımları anlatan Elvan, sadece ülkemizde değil dünyada da bilişim sektöründe önemli gelişmelerin olduğunu belirtti.

Bilişim sektörünün artık dünyada lokomotif konuma geldiğinin altını çizen Elvan, "Dünyanın büyümesi yüzde 3 ise bu sektörde yüzde 10 civarında. Türkiye'deki bilişim sektörünün performansı ortalama büyüme hızımızın dört katı. Bilişim sektörünün gelişmesi ile yeni sektörler ortaya çıkıyor yeni iş alanları sağlanıyor" diye konuştu.

2002 yılında Türkiye'de 170 civarında çağrı merkezi bulunduğunu söyleyen Elvan, bugün Türkiye'de bin 200 çağrı merkezinin hizmet verdiğini ve 80 bine yakın kişinin de bu merkezlerde istihdam edildiğini ifade etti.

- Çağrı merkezlerindeki istihdam artırılacak

Çağrı merkezlerinin ülkede geliştirilmesi ve sayılarının artırılması için çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Bakan Elvan, şöyle devam etti:

"2023 hedefimiz çağrı merkezlerinde 350 bin çalışana ulaşmak ve beş yıl içerisinde şu andaki sayıyı yani istihdam ettiğimiz 80 bin kişiyi üçe katlamak istiyoruz ve buna da ulaşacağımıza eminim. Katma değeri yüksek bir alan ekonomiye çarpan etkisine baktığımızda büyümeye kendi kapasitesinin yedi katı katkı sağlayan çağrı merkezlerini çok önemsiyoruz. Türkiye'de çağrı merkezlerinin ekonomiye katkısı 1,6 milyar liradır."

Türkiye'nin çağrı merkezleri pastasından aldığı oranın düşük olduğunu belirten Bakan Elvan, önümüzdeki yıllarda çağrı merkezi ve bu merkezlerdeki istihdam edilen çalışan sayılarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

- Hedef 81 ilde de çağrı merkezlerinin kurulması

Türkiye'de şu anda 43 ilde çağrı merkezinin bulunduğunu dile getiren Bakan Elvan, hedeflerinin 81 ilde bu merkezleri faaliyete geçirmek olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Biz bir politika değişikliğine gittik ve bu çağrı merkezleri sadece büyük ve metropol kentlerde olmasın Anadolu'da da olsun, 'Anadolu'daki gençlerimize de istihdam sağlasın' dedik ve bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çalışanlarımızın yüzde 65'i kadın ve genç kızlarımız. Yaş ortalamamız 24, dolayısıyla hem kızlarımız için hem kadınlarımız için önemli iş imkanı sağlanıyor. 81 ilimizde çağrı merkezi olmasını hedefliyoruz. Diğer illerimizde de yoğun bir şekilde çağrı merkezleri açmaya devam edeceğiz. Türkiye geliştikçe büyüdükçe ve kalkındıkça bu merkezlerin sayısı hızla artacak."

- Telefonla arayana internet paketi hediye etti

Bakan Elvan, daha sonra çağrı merkezindeki ilk çağrıya cevap verdi. Telefonla arayan bir kişinin internet paketi satın almak istemesi nedeniyle internet hakkında bilgi veren Bakan Elvan, konuşma sonunda kendisini tanıtarak satın almak istediği paketi telefonla arayana hediye ettiklerinin müjdesini verdi.

Bakan Elvan, daha sonra partisinin il kongresine katılmak üzere çağrı merkezinden ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ocak 2015 tarihinde saat 12 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: haberi güncellenecektir.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı