Gündem Haberleri

  Ulaştırma Bakanı Yılmaz Hatay'da

  A.A
  06.07.2007 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Hatay'da 1 Eylülden itibaren başlatmayı düşündükleri tarifeli uçak seferleriyle, kentin kaderinin değişeceğini söyledi.

  Bakan Yılmaz, yapımı süren Hatay Havaalanı'na Devlet Hava Meydanlarına ait test uçağıyla iniş yaptı. Vali Ahmet Kayhan, Belediye Başkan Vekili Tevfik Fazlı Doğan ve AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, Ankara'dan 1 saatlik uçuş sonrası Hatay'a ulaştıklarını belirtti.

  Yılmaz, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Hatay Havaalanı'ndaki inşaat çalışmalarının yüzde 96'sının tamamlandığını, üst yapı çalışmalarının da eylül ayından önce bitirileceğini bildirdi.

  Hedeflerinin, 1 Eylülde hava alanını hizmete açarak tarifeli uçakların alana inmesini sağlamak olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, “Hatay havaalanı uluslararası standartlara uygun. 1 Eylülden itibaren başlatmayı düşündüğümüz tarifeli seferle kentin kaderi değişecek. Başta turizm olmak üzere kargo ve diğer hizmetlerle birlikte Hatay adeta bir çekim merkezi olacak” diye konuştu.

  Bakan Yılmaz, 5 yıl önce yılda 8 milyon kişi uçağa binerken, bu sayının 30 milyona ulaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

  “Halen 46 ilde hava alanı var. Özellikle insan sağlığı bizim için birinci planda. İnsan sağlığı ve benzeri acil olaylarda kullanmak üzere 81 ilde havaalanı yapmayı hedefliyoruz. Uçağı imtiyazlı araç olmaktan kurtarıp, halkın aracı yapmayı hedefliyoruz. Rekabet ve diğer etkenlerle herkesin uçağı kullanmasını sağlayacağız.”

  Türkiye genelinde dolmuş uçak seferlerini başlatmak için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Yılmaz, özellikle Çanakkale İstanbul arasındaki dolmuş uçak seferlerine büyük ilgi olduğunu, 9 saatlik yolun, uçak ile 1 saate indiğini kaydetti.

  Türkiye'nin 5. büyük hava alanını Şanlıurfa'ya yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, GAP Havaalanı'nın Güneydoğu'da önemli bir açığı gidereceğini, havacılık hizmetlerinin her yönüyle çağdaş hale getirildiğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı