Ege Haberleri

EGE

  Ulaşımda seferberlik

  Hürriyet Haber
  06 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2009 - 19:38

  Ege’nin deniz ve hava ulaşımında büyük hamleler yaşanıyor. İzmir-Atina arası uçak seferleri konuldu. Akdeniz’den Kanarya Adaları’na konteyner hattı açıldı.

  ARKAS’ın armatörlük şirketi EMES, müşterilerinden gelen yoğun talep doğrultusunda başlattığı Kanarya Adaları servisiyle Akdeniz Ülkeleri ile Kanarya Adaları arasında köprü oluşturmayı hedefliyor. Düzenli konteyner hat taşımacılığı yapan EMES, ihtiyaçlarının tamamına yakınını ithalatla karşılayan Kanarya Adaları ile Akdeniz limanları arasında servis veriyor. İspanya limanlarından aktarmalı olarak gerçekleşen servis Arrecife, Las Palmas ve Tenerife limanlarına ulaşıyor. Kanarya Adaları yiyecekten giyeceğe ve sanayi mamüllerine kadar pek çok malzemeyi ithal ederken, dünya pazarlarına muz ve balık ihraç ediyor. EMES, bu serviste taşımalarını ağırlıkla reefer konteynerlerle yapıyor.

  36’ncı sırada yer alıyor

  Ülkemizde özel sektördeki ilk Türk bayraklı konteyner hat taşımacılığını gerçekleştiren EMES düzenli hat taşımacılığı yapıyor. Arkas’ın armatörlük şirketi EMES, 1996 yılından bu yana sürdürdüğü feeder taşımalarını daha etkili bir hizmet vermek amacıyla hat taşımacılığından ayırarak 2008 yılında EMES Feedering’i oluşturdu. EMES 2008’de 738 sefer, 3292 liman uğrağıyla 260.101 TEU’luk hat, 219,323 TEU’luk feeder taşıması yaptı ve toplam 479,424 TEU’ya ulaştı. EMES ayrıca denizcilik sektörü piyasa araştırma kuruluşu Dynamar’ın Ekim 2008 raporuna göre dünyanın en büyük konteyner hatları arasında 36’ncı sırada bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı