"Yaşar Sökmensüer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yaşar Sökmensüer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yaşar Sökmensüer

Ulaşımda gece çilesi

BİLKENT’te okuyan bir gencimizin iletisini aktarmak istiyorum:

"Subayevleri’nde oturuyorum.

Özel aracım yok, bir öğrenci olarak da taksi kullanmam pek kolay değil. Yani milyonlarca insan gibi ben de toplu taşıma araçlarını, özellikle de eve gelip giderken 427 numaralı Subayevleri-Aşağı Ayrancı otobüsünü kullanıyorum.

İki, üç hafta öncesine kadar 23.00 ve 00.30 saatlerinde A. Ayrancı’dan kalkan seferler vardı.

Böylece, geç saatlere kadar çalışan veya dışarda olan pek çok insan gibi bu otobüsü kullanabiliyordum.

Geçen hafta içinde saat 23.00’de Bakanlıklar durağına geldim. Yarım saat bekledim ve gelen otobüsün şöförüne gecikmenin sebebini sordum.

Otobüs saatlerinin değiştiğini, 23.00 otobüsünün kaldırıldığını ve son otobüsün 23.30’a çekildiğini söyledi. Ancak hiçbir duyuru yapılmamıştı.

Önceki gün (perşembe) bu kez saat 23.30’da duraktaydım.

Otobüsü 45 dakika bekledim. Bu süre içinde kullanabileceğim alternatif bir hat olan 413 Altınpark-Çankaya otobüsüne de bakıyordum.

İki otobüs de gelmedi.

Bir polis aracındaki memura sordum, Alo Büyükşehir 153’den bilgi almamı tavsiye etti.

Buradaki operatörün yönlendirmesiyle 384 62 67 numaralı telefonu aradım.

Telefonu açan yetkiliden "Başkanın talimatı üzerine son araçların 23.00’e çekildiği" bilgisini aldım. Yine herhangi bir uyarıya gerek görülmemişti. (Bu bilgiyi EGO’nun sitesinden kontrol ettim, oraya koymayı akıl edebilmişler).

Duraktaki birkaç kişiyle anlaşarak ve taksiciyle de pazarlık ederek eve gelebildim.

* * *

Ben aslen İzmirliyim.

İzmir’de saat 24.00’e kadar bütün hatlar, sonrasında ise önemli hatlar sabaha kadar çalışmayı sürdürüyor. İstanbul’da da durum aynı.

Bu yaz gittiğim Konya’da da tramvay saatte bir bile olsa sabaha kadar çalışıyor.

Ankara’da yani Türkiye’nin ikinci büyük şehrinde, başkentinde ise insanlar böyle keyfi ve çağdışı uygulamalara maruz kalıyorlar."

Yarın devam edeceğim.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI