ANKARA HABERLERİ

Ulaşıma zam yok su indirimi yolda

Hürriyet Haber
20.12.2017 - 16:04Son Güncelleme :

Başkan Mustafa Tuna, toplu taşıma araçlarına 2018’de zam yapılmayacağını söyledi. Tek binişlik kartlarla ilgili, “4 TL’den 3 TL’ye indiriyoruz” diyen Tuna, merkez ilçelerdeki su fiyatlarının indirilmesi noktasında da çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Hürriyet Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, dün katıldığı bir televizyon programında, kent gündemi ve belediyenin çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yeni yılda ulaşıma zam yapılmayacağını kaydeden ve 16 ilçede uyguladıkları su ücreti indiriminin merkezde de hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktaran Mustafa Tuna, “Gönül isterki su da bedava olsun, ulaşım da bedava olsun ama fiilen mümkün olmuyor. Bazı lüks harcamalardan tasarruf ederek vatandaşa su ve ulaşım noktasındaki desteklerimizi artıracağız” ifadesini kullandı. Tuna, özetle şunları anlattı:

VATANDAŞIMIZ MEMNUN KALDI

“Her yıl yapılan zam bu sene yapılmayacak. Ulaşıma 2018 yılı içerisinde zam yapmayacağız. Diğer harcamalardan kısıtlama yaparak ulaşımdaki sübvansiyonu devam ettireceğiz. Ulaşım konusunda vatandaşımızı rahatlatmak istiyoruz. Sabaha kadar ulaşım hizmeti de vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı.

TEK BİNİŞLİK KART 3 TL

Tek binişlik kartları 4 TL’den 3 TL’ye indiriyoruz. Ankara’ya turist gelsin diye çaba sarfediyoruz, turist geldiğinde veya cebinde parası olmadığı için tek binişlik kart alan vatandaşlarımız için 3 TL’ye indirdik. Daha indirmek istedik ama kartın maliyetinden dolayı 3 TL’ye kadar indirebildik.

SU FİYATLARINI İNDİRDİK

16 ilçedeki su fiyatlarında indirime gittik. Kırsaldaki vatandaşlarımızın toprağa bağlanması, hayvancılığın geliştirilmesi bakımından destek olarak su fiyatlarını indirdik. Merkezdeki su fiyatlarının indirilmesi noktasında da çalışmalarımız devam ediyor.

TIRAŞLAMA OLACAK BİNALAR VAR

Şahıslara emsal artışları eskiden vardı artık yok, öldü. Kamu ile ilgili binalara, okullara, hastanelere emsal artışı ihtiyaç olması halinde devam edeceğiz. Mevcut yüksek yapılarla ilgili şunu söylemek istiyorum. Ölen öldü, yapacak birşey yok ama komada(inşaatı devam eden projeler) olanlar var. Komada olanları da sağlıklı hale gelmesi için hukuk çerçevesinde tıraşlayacağız.”

HAFRİYATLA İLGİLİ SIKINTI VARDI

Hafriyatlarla ilgili sıkıntılar vardı. Hafriyatlarla ilgili belediye ihaleye çıkacak, ihalede uygun teklif veren firma işi yapacak. Vatandaş hafriyat ücretini belediyeye yatıracak, firma da ücretini belediyeden alacak. Belediyenin makbuzu olmadan para akışı söz konusu olmayacak. Bununla ilgili yapılan sözleşmeler var, bunların iptali için çalışmalar sürüyor.

PARK ÜCRETLERİ MAKUL OLACAK

Ankara’daki tüm otoparkları ANPARK denetimine alacaklarını belirten Tuna, “Mevcut verilen otoparkların sözleşmelerin iptali ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. İptal edilmesinden sonra ANPARK’a devredeceğiz, aynı İstanbul’daki İSPARK’ta olduğu gibi belediye şirketimiz işletecek. Park ücretleri makul olacak. Vatandaşlarımız sıkıntılardan kurtulmuş olacak” diye konuştu. Başkan Tuna, AŞTİ’nin taşınma konusuyla ilgili de, “AŞTİ’nin kalkmasını istemeyen çok kesim var. Vatandaşlarımız mevcut yeri istiyor. Çoğunluğu rahatsız edecek işi neden yapayım” ifadelerini kullandı.

KANAL ANKARA İHALE HAZIRLIĞINDA

Tuna, ‘Kanal Ankara’ projesi konusunda ise şu açıklamayı yaptı:

“Kanal Ankara kısım kısım ihale edilmişti, biz bunun rasyonel olmadığını düşündük. Müteahhitler arasında meydana gelecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için projeyi bir bütün olarak ihaleye çıkacağız. İhale hazırlıklarını yapıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ulaşıma zam yok su indirimi yolda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Aralık 2017 tarihinde saat 15 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ulaşıma zam yok su indirimi yolda haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:29
 • Guneş
  06:52
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı