Ege Haberleri

EGE

  Ulaşım zammına 90 dakika itirazı

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  25 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 20:11

  Büyükşehir Belediyesi, Birlikte Başaracağız Platformu’nun açtığı davada İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin 1 Haziran 2009’den geçerli ulaşım zammının yürütmesini durdurması kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz edecek.

  İzmir 2. İdare Mahkemesi, Birlikte Başaracağız Platformu’nu temsilen 28 kişinin açtığı davada, 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya giren yüzde 11 ile yüzde 50 arasında değişen toplu ulaşıma yapılan zam oranının, yeniden değerleme ve enflasyon oranlarını aştığını tespit etti. Mahkeme, “Toplu taşıma hizmetinin, kamu hizmeti özelliği de gözönünde bulundurmaksızın işlem tesis ettiği ortadadır. Bu nedenle, dava konusu Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulu, hukuka, hakkaniyeti, külfetlerin adil dağıtılması ilkesine ve kamu yararına aykırıdır. Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütmesinin durdurulmasına” kararını verdi.

  Fark geri ödensin

  Platform, zamların eski tarifeye dönmesini ve farkın yolcuya ödenmesini istedi. Toplu ulaşımda İzmir’de otobüslere yapılan günlük 1 milyon 350 biniş dikkate alındığında Mahkeme’nin yürütmesini durdurduğu zamlı tarifedeki zam farklarından ESHOT’un ayda 5 milyon TL’den yılbaşına kadar 6 ayda 30 milyon TL gelir elde edeceği ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü, 21 Aralık Pazartesi günü tebliğ edilen mahkeme kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etmek için harekete geçti.

  Hukuki mücadele

  Yürütmeyi durdurma kararına karşın yapılan zammın iptal edilmemesi için hukuki mücadele verilecek. Büyükşehir Belediyesi, bilirkişi aşamasında özellikle ESHOT’un öğrenci-öğretmenlere yönelik uyguladığı indirimli bilet tarifesi, 60 ve 65 yaş kartlarına uygulanan serbest biniş olanağı, akaryakıt, elektriğe yapılan zam oranlarıyla, bütçelerinde yer alan personel maaşları artışları ayrıntılarının yeraldığı rapor hazırlayacak. İtirazda özellikle toplu ulaşımda uygulanan 90 dakika içinde tek ücretle sınırsız aktarma sistemi anlatılacak.

  Geçici indirim

  İZMİR 2. İdare Mahkemesi, 1 Haziran 2009’dan itibaren uygulanan yüzde 11 ile 50 arasında değişen oranlardaki zamlı tarifenin yürütmesini durdurması üzerine Büyükşehir Belediyesi, geçici olarak 27 Aralık Pazar gününden itibaren eski tarifeye dönme kararı aldı. Yılbaşından sonra ise yeni zam oranlarıyla belirlenecek ve bazı kademelerde indirimin de yapılacağı sürpriz değişiklerin yeralacağı yeni tarife uygulanacak. Eski tarife en az yılbaşına kadar yürürlükte olacak. Yılbaşından önce Büyükşehir Belediyesi yeni ve zamlı bir ulaşım tarifesi belirleyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı