Ulaşım yaşlı ve engelliye bedava oluyor

13 Şubat 2013 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2013 - 07:19

Başbakan Erdoğan, şehit aileleri, gaziler, görev malulleri, yaşlılar ve engellileri ücretsiz toplu ulaşım müjdesi verererek, “Dostlar, kardeşler, akrabalar, dede ile torun, nine ile torun arasında ulaşım engelini artık kaldırıyor, bu şekilde sevenleri birbiriyle buluşturuyoruz” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, şehit aileleri, gaziler, yaşlılar, görev malülleri ile engellilere ücretsiz toplu ulaşım müjdesi verdi. Dün partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, toplu ulaşım konusunda ki yeni düzenlemeleri anlattı. Erdoğan, “Ben sosyal yardımlar konusunda bazı önemli müjdeleri açıklamak istiyorum. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere birkaç düzenlemeyi paylaşacağım” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

ANNE-BABALAR DA YARARLANACAK

“Toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanma noktasında belli kesimlere belli avantajlar sağlanıyordu. Gaziler ve şehit yakınları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyordu. Vazife malullerinin çocukları yararlanırken anne ve babaları yararlanamıyordu. Bakanlar Kurulumuzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak.”

REFAKATÇİ DE DÜŞÜNÜLDÜ

Konuşmasına “Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek” diye devam eden Erdoğan şu detayları verdi: “Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız, Devlet Demiryolları’nın şehir içi hatlarında deniz yollarının şehir içi hatlarında, belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatlarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edebilecek. Belediyeler arasındaki farkı ortadan kaldırıyor, tüm Türkiye’de yaşlılarımıza ücretsiz seyahat imkanı getiriyoruz.”/images/100/0x0/55eb3eddf018fbb8f8b4b56d

BİZİM BOYNUMUZUN BORCU

Erdoğan, saat uygulamasını kaldırdıklarını ve dileyenin dilediği saatte bu hizmetten yararlanacağını belirterek, “65 yaş üzeri vatandaşlarımız, Devlet Demiryolları ve deniz yollarının şehirlerarası hatlarında ise yüzde 50 indirimle seyahat edebilecekler. Bugüne kadar yüzde 20 gibi bir uygulama vardı. Dostlar, kardeşler, akrabalar, dede ile torun, nine ile torun arasında ulaşım engelini artık kaldırıyor, bu şekilde sevenleri birbiriyle buluşturuyoruz. Bu bizim boynumuzu borcu, sosyal devlet olmamımızın gereğidir” diye konuştu.

Engelli öğretmen bal gibi olur

BAŞBAKAN Erdoğan konuşmasında, “Öğretmenlik bedensel engeli bulunanlar tarafından icra edilebilecek mesleklerden değildir” diyen eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i de ağır bir dille hedef aldı. Erdoğan, “Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz, bal gibi olur, hem de çok iyi öğretmen olur” dedi. Erdoğan, “Engelli kardeşlerimize ‘ne yapalım, kader mahkumuyuz’ ifadesini söyletme hakkına kimse sahip değildir. Sen nasıl, ‘kader mahkumu’ diye onu bir kenara itersin” dedi. Engelli öğretmenler için çalışma başlatıldığını açıklayan Erdoğan, “Öğretmen yetiştiren okullardan mezun olanlardan öğretmen olarak atamalarını gerçekleştireceğiz” bilgisini verdi. Erdoğan, 2013 yılında 8 bin 115 engelli vatandaşı daha kamuda istihdam edeceklerini belirterek, “2012’de yapılan merkezi sınav esas alınarak ÖSYM aracılığıyla Mart ayında 8 bin 115 kardeşimizi inşallah işe yerleştireceğiz” dedi.

Toz değil süt dağıtıyoruz

BU yıl Şubat ayında eş durumu başta olmak üzere mazeret atamaları gerçekleştirecekleri konusunda söz verdiklerini ve bu atamaları gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün itibari ile il içi mazeret atamaları başlatıldı. Diğer yandan okullarımızda okul sütü programımız devam edecekti. 30 bin 885 okulda ana sınıfı dahil olmak üzere, 6 milyon 291 bin öğrencimize haftada 3 gün uzun ömürlü süt dağıtacağız. 14 Hazirana kadar 60 bin ton süt öğrencilerimize ulaşacak. Bunlar ithal süz tozu değil. Bunun üzerinde de spekülasyon yapmaya başlarlar. Hesabı çok güçlüdür.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 26 Yorum }
 • Nejat Sönmezz 13.2.2013 19:27:35
  Adim gibi biliyorum ki, 10 saat isyerinde calismis yorulmus adam evine dönerken altin gününden dönen veya sehri gezmeye cikan 70 yasindaki "yasli" ya yer vermedigi azar isitecek.
 • psikolog hn 13.2.2013 17:36:26
  yaslilara denkleriyle sosyallesebilecekleri dernekler kurulsun burada toplansinlar, sohbet etsinler, internet ogrensinler, el isleri, pasta kek gunleri, yuruyus gunleri, vs etkinlikler duzenlensin. Psikolojik destek verilsin konusmaya ihtiyaci olan magdur ve yakinlarindan uzak olan yaslilara...
 • nadi akkoca 13.2.2013 17:00:50
  her şey iyi güzelde kaç engelli veya yaşlı bundan haberdar edildi ayrıca nasıl başvuracaklar birde METRO (yani yer altı taşımacılığı)neden bunlara dahil değil özellikle ankarada metro engeli lere ücretli bunu başbakana sorarmısınız bu toplu taşımaya girmiyormu
 • ata tasdmr 13.2.2013 15:48:21
  İndirim yapmayın syn.Başbakanım.Emeklilerin maaşlarını artırın.Kuru,kuru ziyaret olmaz.Eli boş gidilmez.Torunlara harçlık vermezsen olmaz..Veren el,alan elden daha hayırlıdır..
 • zekai çorapçı 13.2.2013 12:07:12
  Ender Onur. SEN KAFANI YORMA. CHP BU MASRAFLARI "ADALETİ" ADALETLİ İDAREYİ GETİREREK SAĞLAR.NASIL MI? ŞU ANDA 92 BİN MAKAM ARACI VAR.BELEDİYELERLE 125 000 EDER. BU MAKAM ARACI SAYISINI ALMANYA,İNGİLTERE,FRANSADA OLDUĞU GİBİ 12BİN SEVİYESİNE İNDİRMİNMİ .YETMEDİ 4 UÇAKVAR.TEK E İNDİR İŞTEhesap
 • Mehmet Ödoğ 13.2.2013 11:58:12
  Neyin müjdesi bu, inandırıcı mı sizce? İnsanca yaşamak, kimselere muhtaç olmamak için inayeye ihtiyaç yoktur. Sadece şu enflasyon hesapları aldatmacalarından vazgeçip emeklilere hakları verilse yeterli olur.
 
HaberlerFAİZfaiz kararıali bulaçGanire Paşayevacanımı vermeye hazırımBeşiktaşMaç