ANKARA HABERLERİ

Ulaşım ucuzluyor

Hürriyet Haber
21.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Ekim ayında EGO otobüsleri, metro ve Ankaray biletlerine yaptığı zamla ilgili Ankara 9.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Hürriyet Haber

Ankara 9.İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Ekim ayında EGO otobüsleri, metro ve Ankaray biletlerine yaptığı zamla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve iptal davasını açan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "2008 yılının başında toplu taşım araçlarına binmek için çoklu bilet 1 TL’den 1.20 TL’ye çıkarılarak ulaşıma yüzde 20 zam yapılmıştı. Bu zammın ardından 15 Ekim’de bir zam daha yapıldı. Çoklu bilet ücreti 1.40 TL’ye çıkarıldı. Böylece bir yıl içinde toplu taşım bilet fiyatlarına enflasyonun çok üzerinde, yüzde 41.6 oranında zam yapılmış oldu. Biz bu zammı haksız bulduğumuz için İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştık. İlk aşamada mahkeme yürütmeyi durdurdu. Öyle sanıyorum ki yakında zam tümüyle iptal edilecek" dedi.

"Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i mahkemenin verdiği kararı derhal uygulamaya ve zamları geri almaya davet ediyorum. Aksi takdirde kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.

Karara uyacağız

Büyükşehir Belediyesi, ulaşım zammına ilişkin, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nca (TÜDEF), "Yürütmenin durdurulması ve zammın iptali" talebiyle açılan davada, Ankara 9.İdare Mahkemesi’nin verdiği "Yürütmeyi durdurma kararına uyacağını" bildirdi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşımacılık hizmetinde özellikle otobüslerin zararına çalıştığını öne sürdü. Buna rağmen "Mahkeme kararına uyacaklarını" belirten yetkililer, karar neyi içeriyorsa yerine getirileceğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ulaşım ucuzluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ulaşım ucuzluyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı