"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ulaşım soygunu

21. YÜZYILDA içinde barındırdığı 4 milyona yakın kent insanını, sadece lastik tekerlekli araçlarla taşımaya odaklanmış bir başka belediye başkanı var mı?Var... Kimi Afrika ülkeleriyle, Afganistan’da!

Kentsel dönüşüm, köysel dönüşüm, varoşsal dönüşüm altında, dağ başlarındaki arazilerden inanılmaz ölçüde rantiyeler yaratılırken, o yerleşim yerlerine düşünülen ulaşım biçimi, çift katlı otobüs, tek katlı otobüs, kamyondan bozma otobüs, egzoz kaçkını otobüs ...
Yetmedi; dolmuşlar, minibüsler, midibüsler...
Bir milimetre metro yapılmamasına karşın, ne hikmetse, zarar eden bir ulaşım politikası!
O zararı da, gözünü kırpmadan halkın sırtına yüklemek!
Sadece beceriksiz ulaşım politikaları mı yüklendi gariban Ankaralı’nın sırtına?
İçinde bir araç kaza yapsa, tüm Ankara trafiğinin alt üst olacağı Akay Kavşağı... Çayyolu’ndaki hurda çelik yığını... Bahçelievler’deki Gökkuşağı mezbeleliği... Konya Yolu’ndaki yola sıfır ne idüğü belirsiz villalar ve daha niceleri...
Bu zararları getir, dört lastik tekere mahkum ettiğin halkın sırtına bindir!
Kaldırımlar kirada, yol kenarları kirada...
Dur diyebilene aşkolsun!
80 yıllık bir başkentin neredeyse 20 yılına hükmediyor, ama gelin görün ki, ulaşım politikası daha doğru dürüst belli değil.
Vur halkın sırtına!
Ne yapsın ulaşım zammını protesto eden eylemci genç bayanlar, delikanlılar?
Aldıkları ücretin neredeyse tamamını tıkış tıkış otobüslere verecekler!
Bundandır çaresizce kendilerini polis jopunun altına atmaları!
Bundandır!
Artık; zarar-ziyanı karşılayamamalarındandır!
C.Y.

SSK İşhanı yıkılmasın

SON derece sağlam ve sanırım yakın zamanda yapılmış olan ve bu nedenle kullanım ömrü henüz bitmemiş olan SSK İşhanı’nın yıkılması kararını protesto ediyorum.
Açılacak alanın otopark yapılacağını ve bir belediye binası yapılacağını, kalan alanın ise Emek Alanı olarak çalışacağını TV’den dinledim. Kültürel amaçlı bir alan gerekli ise Abdi İpekçi Parkı çok yakındadır. Otopark da hemen yakında var. Hem de yer altında ve yer üstünde otoparklar var. Bir bina da yeniden aynı yere yapılacak ise kalan alan kültürel çalışma yapılması için çok kısıtlı olacak. Kültürel çalışma yapılması ve otopark yapılması için boş alan Ankara’da çok var. Bu nedenle kullanım ömrü dolmamış ve bir çok işyerinin olduğu bu büyük binanın yıkılmasında kamu yararı görmüyorum.
Tümüyle gereksiz ve vicdanın kabul etmeyeceği bu girişimden derhal vazgeçilmesini Ankaralılar adına Çankaya Belediye Başkanı’nın bilgilerine sunarım.
Av. Yavuz ELMA

Bu yakıt parası fazla değil mi


TOKİ Gölbaşı Örencik Konutları sakinlerinden:
Site yönetimini TOKİ’nin yan şirketi olan Emlak Yönetim belirliyor.
Emlak Yönetim, oturanları mağdur eden bir uygulama yapıyor.
Ekim, Kasım ve Aralık ayında yakıt parasını, bloklara gelen faturanın 24’e bölümünden her daire başına düşecek miktarda ödedik. 80-120 arası yakıt parası ödedik. Şimdi de yönetim 180-200-230 aylık sabit ödeme istiyor. Sabit ödemelerdeki rakamlar çok yüksek.
Bu kadar toplanan yakıt paraları nereye gidecek?
TOKİ’den ve Emlak Yönetim’den derdimize çare bulmasını istiyoruz.

GÜNÜN SÖZÜ

“Yazıp da altını imzalayamayacağın şeyi söyleme”
(Early Wilson)
X