Dünya Haberleri

  Ukrayna'nın 'ateşkes' açıklamasına Rusya'dan yalanlama

  hurriyet.com.tr
  03.09.2014 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı. Ancak Ukrayna tarafından yapılan bu açıklama, Putin'in sözcüsünce yalanlandı.

  Poroşenko'nun basın ofisinden yapılan açıklamada Ukrayna'nın doğusunda "kalıcı ateşkes" konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. Poroşenko ile Putin'in telefonda konuştuklarına da yer verilen açıklamada, "Barışın inşa edilmesini sağlayacak adımların atılması konusunda karşılıklı anlaşmaya varılmıştır" denildi.

  Ukrayna'nın, çoğunlukla Rusça konuşulan doğusundaki Donbass bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar Kiev güçlerine karşı savaşıyor. Ukrayna'nın ağır sanayisinin bulunduğu bölge, ülke ekonomisinin yüzde 18'ini oluşturuyor.

  Ancak Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, iki liderin ateşkesin sağlanmasına katkıda bulunacak adımları ele aldığını ancak ateşkes için resmen anlaşmaya varamayacaklarını, çünkü Rusya'nın bu çatışmanın bir tarafı olmadığını ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı