BURSA HABERLERİ

Ukrayna'dan gelen turist sayısı azaldı

AA / Elif Özlem Çelikler
21 Ocak 2015 - 13:16Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 13:17

YEREL HABERLER BURSA

AA / Elif Özlem Çelikler

BURSA (AA) - 2014 yılına ilişkin turizm verilerini değerlendiren Bursa SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, ''İran'dan ülkemize gelen turist sayısında yaşanan ciddi artışa karşın, Ukrayna’dan gelen turist sayısında da ciddi bir azalış söz konusu. 2014 yılında Ukrayna’dan gelen turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 13,6’lık bir gerileme yaşandı'' dedi.

Bursa SKAL Kulübü yılın ilk toplantısını bir otelde gerçekleştirdi. Otellerin doluluk oranları ve bunun kazanca dönüşü ile ilgili görüşlerin de paylaşıldığı toplantıda, büyük otellerin fiyat konusunda yaptığı indirimlerin, daha küçük olan otellerin doluluğu yakalamasına rağmen kazanç sağlamasını engellediği konusunda ortak noktaya varıldı.

Acente tarafından yapılan değerlendirmelerde de özellikle Uludağ’ın kar oranına göre fiyat ve doluluk oranlarının değişiklik gösterdiği, bu yıl özellikle kar kalınlığının fazla olmasından dolayı Uludağ’da yarı yıl tatilinde otellerin dolu olduğu ve fiyatların geçtiğimiz yıl aynı döneme göre daha yüksek olduğu konuşuldu.

2014 yılına ilişkin turizm verilerini değerlendiren Bursa SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 2014 yılında Türkiye’ye 39 milyon turistin geldiği ve 2015 yılı turist hedefinin de 45 milyon olduğunu hatırlattı. Varlık, Türkiye’ye turist gönderen ülkelerde yaşanan artışta 2014 yılına ülke bazında bakıldığında, yüzde 33,8’lik bir artışla İran’ın başı çektiğini kaydederken, bu artıştan Bursa’nın pay alamadığı konusuna değinildi.

Arapların aranılan şehirlerinin başında Bursa gelirken, İranlı turistlerdeki artıştan yararlanamamasının konuşulduğu Ocak ayı toplantısında, daha modern ve eğlence hayatını daha fazla seven İranlı turistlerin İstanbul, Bodrum, Antalya gibi illeri tercih ettiği, Bursa’yı daha çok doğa ve tarih seven Arap turistlerin tercih ettiği ifade edildi.

İran’dan ülkemize gelen turist sayısında yaşanan ciddi artışa karşın, Ukrayna’dan gelen turist sayısında da ciddi bir azalışın söz konusu olduğunu belirten Varlık, kongre ve fuarların turizme katkı sağladığına da değindi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Ukrayna'dan gelen turist sayısı azaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ukrayna'dan gelen turist sayısı azaldı haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:03
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı