Ege Haberleri

  Ukrayna'dan davet var

  Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
  06.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ukrayna Cumhuriyeti Türkiye'de Liseyi bitirip üniversiteyi kazanamayanları bekliyor eğitim için bekliyor.

  Odasa, Kiev, Harkov'da bulunan ve YÖK'ün tanıdığı üniversitelere kayıt yaptırmak isteyen İzmirli öğrencileri beklediklerini söyleyen Ukrayna Fahri Konsolosu Çetin Güvercin, son üç yıldır üniversite öğrenimini Ukrayna'da yapmak isteyen öğrencilere her türlü desteği verdiklerini söyledi.
  Güvercin, “Ukrayna'daki eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda maliyet açısından Türkiye'deki özel bir üniversitenin yıllık eğitim maliyetiyle mukayese edilemeyecek kadar daha az maliyette olduğu görülecektir. Ukrayna'nın çok dilli bir ülke olduğunu düşünürsek çok iyi derecede Rusça ve Ukraynaca’ ya idealist olanların ekleyeceği iyi bir İngilizce ile mezun olduklarında ana dilleriyle birlikte 4 dil yazabilecekler” dedi.

  Her geçen gün daha karmaşık hale gelen ÖSS sınav sistemi nedeniyle bir çok öğrencinin üniversiteye girmede sıkıntı yaşadığını dile getiren Güvencin, “Ukrayna'da hayalindeki bölüm de eğitim imkanı bulacaklar. Ukrayna'daki bir çok üniversitenin dünyaca tanınmaktadır. Lizbon anlaşması gereğince AB ülkelerindeki üniversitelerce denk kabul ediliyor. Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler Türkiye şartlarına göre çok daha düşük rakamlarla yaşamını sürdürebilir. Bunların yanı sıra yurt dışı tecrübesi ve uluslararası çevresi imkanı bulacaklar” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı